Rusya kendi ihtiyacını karşılamada yetersiz kaldı, Türk tohumunu istisna ilan etti

334

Rusya domates başta olmak üzere bazı yaş meyve ve sebze ürünlerinde ambargoyu sürdürürken, tohumculuk bu süreçten en az etkilenen sektör oldu. Mevcut tohum üretim kapasitesi kendi ihtiyacını karşılamada yetersiz kalınca, Rusya tohumu istisna ürün ilan etti.

Dünya Gazetesi'nden Zehra Oruç'un haberine göre, yaşanan Rusya krizinden en çok etkilenen sektörlerin başında tarım geliyor. Rusya, bazı yaş meyve sebze ürünlerinde ambargoyu kaldırırken, önemli ithal kalemlerinden olan domateste alım başlatmadı. Öte yandan, Türkiye, en büyük buğday ithalat pazarı olan Rusya’da hastalıklı ürünler oluşması nedeniyle ambargo koydu. Tohumculuk ise söz konusu süreçten en az etkilenen sektörlerden biri oldu. Rusya’da mevcut tohum üretim kapasitesi kendi ihtiyacını karşılamada yetersiz kalınca, tohumu istisna ürün ilan etti.

“Bu yıl tohum ihracatında kanallar açık” diyen MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Yormazoğlu, 2015’te yaşanan Rusya krizinin 2016’da sektörü zorladığını, ancak bu seneden umutlu olduklarını belirtti. Tohumculuk sektöründe istisna uygulandığını ifade eden Yormazoğlu, “Türkiye özellikle ayçiçeği tohumunda önemli bir üretim merkezi. Sadece Türk şirketleri değil, çokuluslu şirketler de Türkiye’de üretim yapıyor. Ülkemiz önemli bir tedarik merkezi. Rusya tohum üretim kapasitesi kendine yeterli olmayınca, tohumda istisna yaptı. Geçen yıl zorluklar oldu ama tohum ihracatında kanallar açıktı. Direkt ihracat yapabildik” dedi. Milli Tarım Projesi kapsamında sertifikalı tohum kullanımına yönelik desteklemenin de sektörü hareketlendireceğini ifade eden Yusuf Yormazoğlu, uygulamanın tohum tüketimini belli türlerde artıracağını söyledi.

Üretim ve ithalat ekonomik olarak düşünülmeli

Tohumun, Türkiye’de üretilmesi veya ithal edilmesi konusunun tamamen ekonomik düşünülmesi gerektiğini ifade eden Yormazoğlu, şunları söyledi: “Tohumun nerede üretildiği değil, nerede geliştirildiği ve lisans haklarının nerede olduğu önemli. 2018 yılı itibariyle sadece sertifikalı tohum kullanan çiftçilere destek verilecek. Bunun istisnası ise 5 dekar ve altında alana ekim yapan çiftçiler için geçerli. Bu sadece 21 bitki türünde uygulanacak. Bu yeni destekleme, sertifikalı tohum talebini arttırarak tohum şirketlerinin o 21 türde pastasını büyütecek Rusya, tohumu istisna ürün ilan etti, tohumculuk sektörü umutlu ve sektöre hareketlilik kazandıracaktır. Ayrıca, sertifika demek, tohum üretiminin A’dan Z’ye devletin kurumları ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlendiği ve gerçekten belli bir kaliteye haiz tohumların kullanılması demek. Bu da verimi artırmanın en kestirme yolu. Sonuçta tüm yatırımı bu genetiğe yapıyorsunuz. Tohumunuzda bir kalitesizlik durumu varsa, baştan hem çiftçinin hem de ülkenin kaybı anlamına gelir. Sertifikalı tohumlar ile bu kaybın önüne geçilecek.”

Buğdayda sertifikalı tohum kullanımının son yıllarda arttığına dikkat çeken Yormazoğlu, belli bölgelerde sulayarak yetiştirilen bazı buğday çeşitlerinden dekara bir ton verim alan üreticilerin olduğunu sözlerine ekledi.

Pamuk üretiminin uluslararası ve Türkiye’deki desteklemelerle daha karlı hale gelmesi nedeniyle bu yıl üretimin artacağını ifade eden Yusuf Yormazoğlu, buna bağlı olarak GAP, Doğu Akdeniz ve Ege Bölgelerinde dane mısır ekimlerinin düşeceğini ve sanayi domatesinde de Ege ve Marmara bölgesinde düşüş beklendiğini belirtti. Dış pazarlardan Rusya’da, tam anlamıyla normalleşmeye dönülmese de, Türkiye’de üretilen ayçiçeği tohumunun önemli bir kısmının Rusya’ya ihraç edildiğini belirten Yormazoğlu, dünyanın en büyük ayçiçeği üreticilerinin Rusya ve Ukrayna olduğu bilgisini verdi.

Haberrus