Erdoğan Rus televizyonuna konuştu: İlişkilerimiz çok sıcak

175

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova ziyareti öncesi Rus resmi haber ajansı İtar-Tass Başkan Birinci Yardımcısı Mihail Gusman’a özel açıklamada bulundu. Erdoğan’ın tam röportajı Gusman’ın resmi Rossiya-24 televizyon kanalındaki “Formula Vlasti” (İktidar Formülü) programında yayınlanacak.

Rusya ile çok sıcak ilişkilerinin oluştuğunun önemle altını çizen Türk Başbakan, “İki ülke arasında çok samimi ilişkiler var. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le kendi kariyerime başladığımı söyleyebilirim. Bugün ise Dmitri Medvedev’le kariyerimi devam ettiriyorum. Her gün giderek iki ülke arasındaki ilişkilerimiz artıyor, güçleniyor” dedi.

Devletler arası diyalog sürecindeki karşılıklı güvenin ciddi şeklide arttığına işaret eden Erdoğan, “Bu da iki ülke halkı arasındaki karşılıklı güveni olumlu etkiliyor” diye konuştu. Türk Başbakan’a göre, Moskova’daki görüşmeler ikili stratejik ilişkilerin gelecekte nasıl artırılması ve geliştirilmesiyle ilgili olacak.

Erdoğan, “Nükleer enerji alanındaki işbirliği, görüşmelerin önemli gündemini oluşturacak. Biz ayrıca ekonomik, ticari ilişkileri de masaya yatıracağız. Tabii ki savunma alanındaki işbirliği konularını da görüşeceğiz. Burada proje ve ortak adımları ele alacağız” dedi.

İki ülke arasında yakınlaşma bağlamında Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in siyasi iradesinin önemine değinen Erdoğan, “İş dünyası, sürekli sıkı ve verimli temaslarda bulunuyor. Tabii ki bu gelişme ve yakınlaşmaya, büyük bir oranda Rusya Başkanı’nın inisiyatifleri katkı sağladı. Bu yüzden ülkelerimiz Üst Düzey İşbirliği Konseyi oluşturdu” şeklinde konuştu.

Türkiye, Rusya ile vizeleri kaldırmaya hazır

Türk Başbakan, Rusya ile vizeleri tamamen kaldırmaya hazır olduklarını kaydederek, bazı kısa vadeli nitelikli konuların henüz çözülmediğini ve konuların da vizelerin kalkmasına engel olduğunu kaydetti. Erdoğan, “Rusya ve Türkiye vizelerin kaldırılması için görüşmeleri hızlandırmalı” dedi. Erdoğan’a göre bir aylık süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılması gidiş gelişleri çok kolaylaştıracak. Türkiye’ye ziyaret eden Rus turistleri daha fazla görmekten memnun olduklarını vurgulayan Türk Başbakan, “Türk tatil kıyılarında Rus turistlerin sayısı giderek artıyor. Ülke vatandaşlarınızı Türkiye’de ağırlamak memnuniyet verici. Tabii ki gelecekte de bu alandaki karşılıklı işbirliğimizi artıracağız" değerlendirmesinde bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan