Kremlin: Türkiye ve Rusya arasında yapıcı ve güven nitelikli siyasi diyalog hızla gelişiyor

167

Kremlin, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Federasyonu'na 15-17 Mart tarihleri arasında yapacağı ziyaretle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Rusya'da yapılacak görüşme ve toplantıların iki ülke arasında yapıcı ve güven nitelikli siyasi diyalogun hızlıa geliştiğinin göstergesi olduğu vurgulandı.

Kremlin açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın Rusya'ya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in daveti ile geldiği ifade edilerek, 16 Mart tarihinde Moskova'da Medvedev ile Erdoğan başkanlığında ÜDİK toplantısının düzenleneceği kaydedildi. Ayrıca belgede 15-16 Mart tarihlerinde Erdoğan'ın Medvedev ve Putin ile ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi.

Türkiye ile Rusya'nın son yıllarda gelişen ilişkilerine dikkat çekilen belgede Rusya'da yapılacak görüşme ve toplantıların iki ülke arasında yapıcı ve güven nitelikli siyasi diyalogun hızla geliştiğinin göstergesi olduğu vurgulandı.

Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 11-12 Mayıs 2010 tarihlerinde Ankara'ya ve Başbakan Erdoğan'ın 12-13 Ocak 2010 tarihlerinde Moskova'ya yaptıkları ziyaretlerin kilit önem taşıdıkları kaydedilen açıklamada, "Taraflar daha önce yaptıkları anlaşmalara ve etkili işbirlğinin zengin tecrübelerine dayanarak Rusya ile Türkiye'yi çok boyutlu partnerlik ilişkilerine doğru yeni ve güçlü etken oluşturmayı amaçlıyor" ifadelerine yer verildi.

İki ülke arasında son dönemde gelişen ekonomik ilişkilere de değinilen açıklamada Rusya ile Türkiye arasındaki en önemli taşıyıcı konstrüksiyonun ticaretin oluşturduğu belirtildi. Ayrıca ÜDİK toplantısının ikinci oturumunda ağırlıklı olarak ticari ilişkilerin görüşüleceği belirtildi. 2010 yılının verilerine göre Rusya, Türkiye'nin dış ticaretinde 2. sırada bulunuyor. Türkiye ise Rusya'nın dış ticaretinde 7. sırada yer alıyor. İki ülke arasında ticaret hacmi 25 milyar dolara kadar ulaştı. Bu rakam önceki yıla göre yüzde 29 arttığı anlamına geliyor.

Özellikle enerji alanında işbirliği dinamik şekilde geliştiği belirtilen Kremlin basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Karadeniz altından geçen 'Mavi Akım' başarılı şekilde faaliyet gösterirken, gündemde bölge enerji güvenliğini sağlamlaştıracak bir çok proje daha yer alıyor. Bunlar Güney Akım doğalgaz boru hattı, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, Türkiye'nin ilk Nükleer Santralin inşaatı.

Görüşmeler esnasında havacılık ve uzay programları gibi yüksek teknoloji alanında ortak çalışmaların başlatılması amaçlanıyor. 

Türkiye Rus turistlerin yoğun şekilde ziyaret etmeye devam ettiği lider ülke konumunda kalmaya devam ediyor. 2010 yılında 3 milyondan fazla turist Türkiye'yi ziyaret etti. Türkiye'de ayrıca Ortodoks Hristiyanların ilgisini çekecek dini turizm de gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Rusya'dan büyük grup Trabzon'da Sümela Manastırı'nı ziyaret etti. 

Görüşmelerde ayrıca uluslararası konulara büyük önem verilecek. Kuzey Afrika'nın durumu ve Orta Doğu, İran nükleer programı, Avrupa güvenliğinin yeniden yapılanması ve diğer konular görüşülecek.

Son yıllarda Rusya ve Türkiye uluslararası arenada aralarındaki işbirliği düzeylerini önemli ölçüde yükseltti. İki Dışişleri bakanların başkanlık yaptığı Ortak Stratejik Planlama Grubu dış politika yaklaşımında yeni ve etkili koordinasyon mekanizması oldu."

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan