Rusya Müftülüğü’nden kan kampanyası

62

Rusya Müftüler Konseyi, hasta çocuklara yardım vakfı "Sabi" ve Dağıstan Gençleri Birliği ile çocuklar için kan bağışı kampanyası düzenledi.

Moskova'da Rusya Müftüler Konseyi binasında gerçekleştirilen kan bağış kampanyasına vatandaşlar ilgi gösterdi. Cihan'a konuşan Rusya Müftüler Konseyi Sosyal Yardımlaşma Masası Başkanı Tahir Valeyev, amaçlarının hasta çocuklara kan bağışında bulunmak olduğunu belirtti.

Müftülük yetkilisi, “Rusya'da yılda 3-4 kez bu tür kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Bu etkinliği gerçekleştirmekle vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çünkü Rusya'da kan bağışı, Avrupa ülkelerine göre 4-5 kat aşağı. Bu tabloyu da ülkemiz adına üzüntü ile karşılıyorum. Büyük nüfusumuz var, bizim çok sayıda yapababileceğimiz böyle etkinliklerle hasta çocuklarımıza şifa verebiliriz.” dedi.

Valeyev, bu seferki etkinliğe Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya ve Dağıstan cumhuriyetlerinden gelen vatandaşların önemli katkı sağladığını ifade etti. Sabi Vakfı başkanı Zalina Tsopanova da, “Bugünkü etkinlik çok önemli. Moskova'da hasta çocuklar için kan bağışı yapıyoruz. Bu tur ekinlikler, ülkemizde kan bağışı yapılması yönündeki propagandaya hizmet ediyor. Çocuklarımızın kan bağışına olan ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Kan bağışı Moskova'daki hastanelerde yatan çocuklara nakledilecek.” şeklinde konuştu.

Kan bağışına katılan Tatar kökenli Rus vatandaşlar Naciye Kiryukova ve Naile İshakova da çocuklara yardım için öngörülen etkinliğe katılmalarından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek organizatörlere teşekkür ettiler.

 

Dağıstan Gençleri Birliği Başkanı Abdullah Aliyev de kan bağışı kampanyasına katılarak hasta çocukların iyileşmesi için seferber olduklarını belirtti. Dağıstanlı genç, “Herkese örnek olmaya çalışıyoruz. Çünkü bugünkü kan bağışı kapmanyası çok önemli etkinlik. Çünkü ülkemizde bu tür çalışmalar çok nadir. Oysa hasta insanlarımızın kana ihtiyacı var. Bizim başlattığımız bu çalışma bir gelenek olmalı ve bundan sonra da devam ettirilmeli.” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan