Medvedev ilk kez Moskova Merkez Camii’ni ziyaret etti

60

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev Rusya Merkez Camii’ine ilk kez ziyarette bulundu. 1905 yılında inşa edilen caminin büyütülme çalışmalarını inceleyen Medvedev, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin ve diğer dini yetkililerle görüşmelere başladı. Rusya liderinin din eğitimi ve dinler arası diyalog konularında görüş alış verişinde bulunması bekleniyor. Medvedev son günlerde sıkça gündeme gelen dini yayınlar üzerindeki denetim konusunu da müzakere edecek.

 

Moskova Merkez Cami inşaatı yoğun bir şekilde devam ediyor. 1904 yılında ilk kez inşa edilen cami, Moskova belediyesinin de katkıları ile genişletme çalışmalarına başladı. 70 metre uzunluğunda iki minaresi ile, avlu dahil 12 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği yeni cami, Rusya Müslümanlarının merkezi olacak. Caminin 2012 sonunda açılışın yapılması hedefleniyor. Cami inşaatına Süleyman Kerimov gibi zengin Rus Müslüman işadamlarının yanı sıra, Türkiye ve diğer İslam ülkelerinden de önemli destek sağlanıyor. Türkiye’nin caminin süsleme, hat, mihrap, mimber, halı ve diğer aydınlatma işlerini üstlendiği kaydediliyor.

 

20 milyon müslümanın yaşadığı Rusya’da binden fazla cami bulunuyor. Rusya başbakanı Vladimir Putin de geçen yıl Çeçenistan Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyarette Türk mimarisi ile yapılan Çeçen lider Ahmet Kadirov’un ismini taşıyan on bin kişilik camiyi ziyaret etmişti. Burada İslamiyet’in barış dini olduğu vurgusu yapan Putin, ‘Bu cami ile tüm Rusya Müslümanları gurur duymalı.” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya’da Müslümanlık Anayasa’ya göre Hristiyanlık, Musevilik ve Budizm’le birlikte resmi din olarak kabul ediliyor. Rusya’da İslam Enstitüsü ve İmam Hatip tarzı eğitim veren liselerle din eğitimi verilmeye çalışılıyor. Okullarda din eğitiminin verilmesi ile ilgili Rusya Ortodoks Kilisesi ile Rusya Müftülüğü arasında tartışmalar devam ediyor. Rusya Müslümanlarının normal yaşamda büyük kolaylıklar sağlandığı görülebiliyor. Rusya müftülüğü helal gıda konusunda önemli çalışmalar yaparken, Müslümanlara özel hastane uygulaması bile var. İsteyen bayanlar başörtüleri ile lise ve üniversitelerde eğitim alabiliyor.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan