Putin’in 6 Ağustos Türkiye ziyareti kesinleşti

2

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın davetlisi olarak Rusya başbakanı Vladimir Putin 6 Ağustos’da Türkiye’ye gidecek. İki başbakanının bugün gerçekleşen telefon görüşmelerinde ziyaretin teyit edildiği açıklandı.

 

Rusya başbakanlığından yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini duyurdu. Büro görüşmede 6 Ağustos tarihi ile ilgili mutabakatın sağlandığını ifade etti. Basın bürosu açıklamasında, “İki ülke başbakanı arasında yapılan görüşmede karşılıklı çıkarlara dayalı ticari-ekonomik işbirliği projeleri ve gelecekteki temasların çerçevesi ele alındı.” denildi.

 

Putin’in Türkiye ziyaretinde gündem hayli yoğun olacak. Bir günlük çalışma ziyareti olarak gerçekleşecek ziyaret çerçevesinde Rusya başbakanının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le de bir araya gelmesi bekleniyor. Enerji, ikili ticaret, Kafkaslar ve Karadeniz’in güvenliği temel konu başlıkları arasında yer alıyor. Putin’in ziyareti öncesi 4 Ağustos’da Karma Ekonomik Kurul (KEK) toplantısı Ankara’da gerçekleştirilecek. KEK Rusya eş başkanı İgor Seçin’in de Putin’den önce Türkiye’ye gitmesi bekleniyor.

Güney Akım’da işbirliği mümkün

Rusya’nın by-pass edilmesini öngören Nabucco doğalgaz boru hattı ile ilgili projenin Türkiye’de imzalanmasının ardından Moskova, Ankara ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde inisiyatif alıyor. Rusya bir taraftan Nabucco’yu kıskanmadığını ve içine dolacak gazın sorunlu olduğu iddialarını dile getirirken, diğer taraftan da Türkiye’yi Güney Akım’a davet ediyor. Ankara, Türkiye’nin çıkarına olan hiçbir projenin dışında durmayı öngörmüyor. Güney Akım ve Nabucco’yu birbirinin rakibi olarak görmeyen Türkiye, Güney Akım’da önemli bir kozu elinde bulunduruyor. Türkiye’nin ekonomik sahası kullanılacağı için, projenin uygulanması Ankara’nın onayına bağlı. Avrupa’nın 2020 yılına kadar doğalgaz talebinin iki katına çıkacağını öngören uzmanlara göre hem Güney Akım, hem de Nabucco faal olarak çalışabilecek. Bu çerçevede Türkiye de Güney Akım da çıkarları doğrultusunda bir kısım işbirliklerine gidebilir.

Rusya-Türkiye arasında enerji boru hatları ile ilgili iki önemli proje daha görüşülüyor. Bunlardan ilki Mavi Akım-2, ikincisi de Samsun-Ceyhan petrol boru hattı. Rusya iki proje için de olumlu sinyaller veriyor. Görüşmelerde masada olacak bir diğer konu da 2010 yılında Rusya’dan batı hattından alınan doğalgazla ilgili anlaşmanın yenilenmesi var. Ankara ‘al ya da öde’ formülünde değişiklik yapılmasını istiyor.

Nükleer de fiyatlar geri çekilebilir

Mersin Akkuyu’ya kurulacak Türkiye’nin ilk nükleer santrali ile ilgili çalışmalar ise sürüyor. Teknik ve ihale aşamalarını tamamlayan Rus firmasının bir miktar daha fiyat düşürmesi isteniyor. Aslında Türkiye’nin tüm riski yüklenici firmaya vermesi fiyatların bir miktar artmasına ve başkaca firmaların ihaleye girmemesine neden olmuştu. 21,16 centten 15,16 cente gerileyen Moskova, bir miktar daha rakamları indirebilecek.

Nükleer santralle ilgili bakanlar kurulunun Ağustos sonuna kadar kararını vermesi bekleniyor.

Türkiye gümrüklerde yaşanan sorunları diğer projelerle birlikte ele almak istiyor. Eksi yönde bir ticari açık oluştuğunu kaydeden Ankara, gümrüklerde oluşan sıkıntı sonrası makasın giderek açıldığını savunuyor. Bir yıldır sürüncemede olan sorunla ilgili Ankara’da net adımların atılması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan