Putin'in Ankara ziyaretini değerlendiren Rus basını: "Türkiye dev bir transit ülkesine dönüşüyor"

0

Rus basını, Başbakan Vladimir Putin'in dün gerçekleşen Ankara ziyaretine ve iki ülke arasında imzalanan işbirliği anlaşmalarına geniş yer ayırdı.

MAYAK: "TÜRKİYE RUS DOĞALGAZI İÇİN DEV TRANSİT ÜLKESİNE DÖNÜŞÜYOR"

Rusya'nın devlet radyosu Mayak , Moskova ve Ankara arasında imzalanan doğalgaz işbirliği protokolünü 'Türkiye dev transit ülkesine dönüşüyor' başlığıyla verdi. Mayak yorumunda , " İmzalanan belge Türkiye'nin Güney Akım doğalgaz boru hattı projesine yönelik destek vermesini öngörüyor. Görüşmelerin ardından basının karşısına çıkan Rusya Başbakanı Vladimir Putin şu ifadeleri kullandı "Böylece Türkiye Rus doğalgazı için dev transit ülkesine dönüşüyor" diye yorumda bulundu.

ROSSİYSKAYA GAZETA: "TÜRKİYE GÜNEY AKIM VE NÜKLEER SANTRALİN İNŞASINA YEŞİL IŞIK YAKTI"

Rusya'nın resmi ' Rossiyskaya Gazeta ' gazetesi konuyla ilgili haberinde "Türkiye Güney Akım ve nükleer santralin inşasına yeşil ışık yaktı" şeklinde başlık kullandı. Haberde, Türkiye'nin Rus projesi olan Güney Akım'a "evet" demesinin ardından ilgili yetkililerin hattın geçeceği Karadeniz bölgesinde araştırma yapacaklarını anlattı. Haberde Nabucco projesine de dikkat çekildi, "Hatırlatalım ki Türkiye Güney Akım'a rakip Nabucco projesinde de yer alıyor. 13 Temmuz 2009'da Ankara, Avusturya, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya ile birlikte Nabucco'ya imzasını atmıştı. Ancak Moskova Ankara'yı Güney Akım projesi konusunda yanına çekmekten de vazgeçmedi. Gelişmelerin ilginç tarafı , Putin ve Türk meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmeler tamamen kapalı kapılar arkasında yapıldı." denildi.

Gazete Putin ve Erdoğan'ın dokuzuncu kez bir araya geldiğine dikkat çekerek, "Rusya hükümet kabinesindeki bir kaynağımızın ifade ettiği gibi, ikili temasları yapılması acısından Putin ve Erdoğan'ın kimyaları uyuşuyor."dedi.

KOMMERSANT: "PUTİN'İN ANKARA'DA NABUCCO İLE İLGİLİ TUTUMU HEMEN DEĞİŞTİ "

Kommersant gazetesi de Rusya Başbakanı Putin'in Ankara ziyareti konusunda okuyucularını bilgilendirdi. Gazetenin başbakanlık muhabiri Andrey Kolesnikov'un iddiasına göre, Ankara'daki görüşmelerden sonra Putin'in Nabucco konusundaki tutumu değişti. Putin görüşmeden sonra daha önce karşı çıktığı söz konusu projeye olumlu bakmaya başladı. Haberde, "Putin Nabucco'nun kaçınılmaz olduğu konusunda bir çizgiye geldi. Şimdiye kadar Putin iki doğalgaz ve iki petrol boru hattı projesinin eşit zamanda, bir yerde gerçekleştirilmesine hak tanımıyordu. Rusya Başbakanı'na bu konuyu sorduklarında hep şunu ifade ederdi : "Öncelikle Nabucco hattını hangi doğalgazla doldurulacağı sorusuna yanıt verelim " . Yani ima şu: Hiçbir şeyle. Dün ise Putin'in tutumunun değiştiği gözlerden kaçmadı."

VREMYA NOVOSTEY:" RUSYA ANKARA'DA BULGARİSTAN'A MESAJ GÖNDERDİ"

Vremya Novostey gazetesi ise "Enerji-politik kokteyl" başlıklı yazısında Ankara'da yaşanan gelişmelerin Bulgaristan'a yönelik bir mesajın olduğunu iddia etti. Haberde, "Türkiye'nin Güney Akım'a katılması ve Rusya'nın Türk petrol boru hattında yer almasını öngören görüşmeler, Bulgaristan'a simetrik bir yanıt niteliğinde. Geçenlerde Bulgaristan'ın çiçeği burnundaki yeni hükümeti Moskova'ya yönelik beklenmedik bir tavır aldı. Moskova ile Güney Akım görüşmelerinin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu. Şimdi Rusya Samsun-Ceyhan hattına katılmasıyla eline ek siyasi meyvelerin geçeceğini anlıyor. Rus bürokratlara göre, Türkiye'nin Güney Akım'la ilgili samimi iradesi karşılığında Moskova Samsun-Ceyhan'a katılmaya yeşil ışık yaktı. Oysa Rusya halen Bulgaristan'dan geçen Burgaz-Dedeağaç'tan yana." ifadeleri kullanıldı.

YAŞAR NİYAZBAYEV, CİHAN