Diyanet'ten Tataristan'a Ramazan desteği

16

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'ne gelen Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı yedi din görevlisi ile destek sağladı. Türkiye'den gelen din görevlileri Ramazan ayı boyunca bölge halkına dini hizmetler verecek.

 

Türkiye'den gelen din adamları Tataristan Müslüman Dini İşleri İdaresi ile Türk Diyanet İşler Başkanlığı arasında daha önce imzalanan ikili işbirliği çerçevesinde çalışmalarda bulunacak. Türk Diyanet yetkilileri Ramazan ayında Tataristan'ın başkenti Kazan başta olmak üzere Nurlat, Bugulma ve Aznakayevo kentlerindeki camilerde bölge halkına dini hizmet verecek. Tataristan basını, Türkiye'nin dini gelenek göreneklerini överek, "Türkiye Kur'anı-Kerim hafızları ve imamlar yetiştirmek acısından çok asırlara dayalı bir zengin geleneğe sahip." yorumunda bulundu.

 

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Bekir Gerek, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Rusya müftülüğünün talepleri doğrultusunda Tataristan'a din adamlarının gönderildiğini, bunların Ramazan boyunca hatimle teravih namazı kıldıracaklarını kaydetti. Moskova'da yaşayan Türk diasporasının ve tüm müslümanların Ramazan'ının tebrik eden Gerek, "Yurt dışında gurbette olunsa da Ramazan'ı camilere giderek değerlendirebiliriz. Teravihlerde bölge halkı ile kaynaşılabilir." dedi.

Moskova'da iftar çadırı kuruluyor

Ramazan ayının feyiz ve bereketinden azami derecede istifade etmek gerektiğini kaydeden Gerek, "Ramazan-ı Şerif'i oruç, teravih ve diğer ibadetlerimizi yerine getirerek değerlendirelim. Moskova'da gurbet garipliği bu şekilde azaltılabilir. Ramazan'ın son on gününde Müftüler Konseyi de iftar çadırı kuracak." şeklinde konuştu. Din işleri müşavirliğinin her zaman dini konularda gerekli desteği vermeye hazır olduğunu kaydeden Gerek, bizatihi gelerek ya da telefonla vatandaşların dini konulardaki sorularını cevaplamaya hazır olduklarını kaydetti.

Moskova camilerinde yer bulmak zor

Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü de yaptığı değerlendirmede Ramazan ayının tüm İslam alemine ve dünyaya barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu. Ramazan vesilesi ile tüm Rusya müslümanlarının ayrı bir heyecan yaşadıklarını kaydeden Kütükçü, "Hazırlıklar bir kaç aydır devam ediyor. İftar davet programları ve ziyaret takvimleri belirleniyor. İhtiyaç sahipleri için yardım kumanyaları hazırlıyoruz. Ramazan çadırı geleneği tüm Rusya'da yaygın hale geldi. Moskova'da, Kazan'da ve diğer müslümanların yoğunlukta olduğu bölgelerde çadırlar kuruluyor. Camilerde akşam namazının ardından iftar yemekleri verilecek. Teravihler de camilerde yer bulmak yine çok zor olacak. Kur'an tilaveti için bay ve bayanlar halkalar oluşturuyor. Binlerce hatim okunacak. Bunların duası da Kadir gecesi Moskova merkez camiinde yapılacak." değerlendirmesinde bulundu. 140 milyon nüfusun bulunduğu Rusya'da, yaklaşık 20 milyon müslüman bulunuyor.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan