Medvedev, “Aşırılıklar, İslamcı olarak nitelenmemeli”

0

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev Soçi’de gerçekleştirdiği Kafkas açılımında önemli çalışmalarda bulundu. Bölge liderleri ve din adamları ile birlikte bir çalışma yapan Rusya lideri, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, İnguşetya Cuhurbaşkanı Yunus-Bek Evkurov ve diğer liderlerle de ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Din adamlarından aşırılıklarla mücadele destek isteyen Medvedev, aşırılıkçı hareketlerin ‘İslamcı’ olarak nitelenmesinin doğru olmadığını söyledi.

 

Bölgede çalışmalarda bulunan din adamlarına her türlü destek sağlama sözü veren Medvedev, “Bölgede İslami liderlerin desteği olmadan Kafkas sorununun üstesinden gelmemiz mümkün değil. Bu açıdan, Rusya hükümetinin tam desteğini her zaman yanınızda hissedebilirsiniz.” dedi.

 

Çeçenistan cumhubaşkanı Kadirov’un öz eleştiri değerlendirmesine katıldığını belirten Rusya lideri, “Burada hiç kimse masum değil. Herkes hata yapabilir. Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Normal halkın isteklerine modern karşılıklar bulmalıyız.” çağrısı yaptı.

Doğru İslamiyet’i anlatacak televizyon kurulsun

İslam’ın temel prensiplerinin televizyon kanalları ve internet aracılığı ile anlatılması gerektiğini ifade eden Medvedev, “Şimdi dijital yayına geçildi. Geniş imkanlar sağlıyor. Ülkemizde İslamiyeti, gelenekleri anlatacak bir televizyon kanalı kurulması gerektiğini düşünmeliyiz.” önerisinde bulundu.

Aşırılıklarla ilgili İslamcı tamlamasının kullanılmasının doğru olmadığını kaydeden Medvedev şu tespitlerde bulundu: “Bu tür insanlar için sadece ‘haydut’ demeliyiz. Buna herhangi bir dini referans koymak doğru değil. Bunlar kendilerini samimi müslümanlar olarak tanımlasa da bu böyledir. Bunlar müslüman olamaz. Sadece ‘haydut’ olabilir.” dedi.

Medvedev Kremlin çatısı altında, bölge liderleri ve din adamları ile birlikte sorunun çözümü için çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan