Türkiye St.Petersburg Başkonsolosluk binasının önünde patlama

7

Türkiye'nin, Rusya'nın ikinci büyük kenti St.Petersburg'ta bulunan Başkonsolosluk binası önünde patlama meydana geldi. Konsolosluk koruma görevlileri patlamanın çok yakın bölgede, aniden gerçekleştiğini belirtti. St. Petersburg belediyesi bölge yetkilileri patlamanın nedenini, elektrik şebekesindeki arıza olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Yağışların yoğun olması nedeni ile şebeke içerisine su girdiğini kaydeden yetkililer, bölgede bulunan elektrik sistemi ile ilgili genel bir bakım yapacaklarını duyurdu. Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Türkiye St. Petersburg Başkonsolusu Mehmet Çınar, olayın elektrik arızası ile çıktığı konusunda kendilerine bilgi verildiğini söyledi. Çınar açıklamasında, “Olay büyük değil. Elektrik kablolarında oluşan arıza nedeni ile patlamanın meydaa geldiği bildirildi.” dedi.

Rusya haber kanalı Vesti’de yer alan bilgilerde doğalgaz patlaması olmadığı açıklanmıştı. Kent doğalgaz şirketi PeterburgGaz Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre Emniyet Müdürlüğü'nden sabah TSİ 05.22'de 04 nolu kaza hizmeti servisine acil çağrı yapıldığı belirtildi. Polisten gelen acil çağrıda Türkiye konsolosluk binasının önündeki binada patlama meydana geldiği ve yolun da hasar gördüğü belirtildi.

Olay yerine gelen doğalgaz hizmet servisine ait özel ekip, patlamayla ilgili incelemelerde bulundu. Ekip bina ve yakınlardaki doğalgaz boru hattını da inceledi. Doğalgaz boru hattının patlamanın meydana geldiği yerden dört metre uzaklıkta olduğu tespit edildi. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda patlamanın doğalgazla ilgisi olmadığı belirtildi.

{wmv height="400"}mos_peter_patlama{/wmv}

Fuad Seferov, Moskova, Cihan