Rusya, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesinden memnun

0

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Ermenistan arasında ikili ilişkilerin normalleşmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan değerlendirmede, “İki komşu ülke ilişkilerinin yeniden canlanmasının ikili ticaret ve ekonomik bağlantıların gelişmesine katkı sağlamasını ümit ediyoruz. Bu durum, iki ülkenin de sosyo-ekonomik açıdan kalkınmasına katkı sağlayacaktır.” denildi.

Ermenistan ve Türkiye arasında gelişen ilişkilerin, bölgede durumun nomalleşmesine katkı sağlayacağı belirtilerek, bölgenin barış ve güven ortamının güçleneceğine vurgu yapıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile Türkiye arasında varılan mutabakatın ardından dün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanları Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i arayarak, Ermeni işgali altındaki Karabağ'daki çözüm çabalarının hızlandırılmasını istedi.

Türkiye ile Ermenistan arasında önceki gün sağlanan anlaşma çerçevesinde oluşturulacak ortak komisyonlar altı hafta boyunca çalışmalarını sürdürecek. Çalışmaların 14 Ekim’de Bursa’da oynanacak Türkiye-Ermenistan maçı öncesine kadar tamamlanması öngörülüyor. Uzlaşı sağlanacak ortak metinler, ulusal parlamentoların onayına sunulacak. Bu çerçevede, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Türkiye ziyaretinin mümkün olabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Ermeni muhalefeti tepkili

Ermenistan eski dışişleri bakanı Aleksander Arzumanyan PanArmenian’a yaptığı açıklamada, 1915 olayları ile ilgili ortak tarih kurulu oluşturulması önerisine tepki göstererek, “Bu durum kabul edilemez. İkili ilişkilerin başlaması ile ilgili protokolün parlamentolarda onaylanmasına ise gerek yok.” dedi.

Muhalif Miras Partisi temsilcisi Stepan Safaryan da yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin sınırın açılması karşılığında üç ön şartı tamamı ile gerçekleştirdiğini iddia etti. “Döküman Ermenistan’ın de-acto olarak Kars anlaşmasını kabul etmesini öngörüyor. 1915 olayları tarihçilere bırakılıyor. Ermenistan artık bu olaylarla ilgili Türkiye’yi eleştiremeyecek.” değerlendirmesinde bulunan Safaryan, Yukarı Karabağ’la ilgili şartın da dolaylı olarak protokole girdiğini savundu. ‘Ermenistan Gönüllüleri’ siyasi girişimi de protokolü ‘ihanet belgesi’ olarak niteledi ve dünya Ermeniler’inden süreci durdurmalarını talep etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan