Moskova Büyükelçisinden işadamlarına çağrı: gümrükteki sorunlarınız için bizden keramet beklemeyin, iştirakçi olun

3

Türkiye Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı gümrükte sorunların çözülmesi için Rusya'da ticaret yapan işadamlarına çağrıda bulunarak, anonim şikayetler yerine açıkça Ticaret Muşavirliğine başvuruda bulunmalarını istedi.

Rusya’nın 2008 Haziran ayında gümrüklerde tam denetim başlatması ile oluşan sorunun çözümü için uzun süredir çalışmalar sürdürülüyor. İki ülke devlet başkanları ve başbakanlar seviyesinde gerçekleşen görüşmelerde soruna çözüm bulunamaması üzerine Türk ihracatçısı krize girmişti. Son olarak Rusya başbakanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretinde mutabakata varıldı. Böylece Rusya tam denetim uygulamasını yürürlükten kaldırdı. Ancak Türk işadamlarının sorunları kısmen devam ediyor. Kimi mallar bir iki günde geçerken, bazı gümrük kapılarında yine uzun süreli geçişlerin sürdüğü kaydediliyor.

Moskova’da İstanbul Tekstil ve Konfeksyon İhracatçi Birlikleri(İTKİP) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Moskova Büyükelçisi Akıncı, Putin'in Türkiye ziyareti sonrasında bir çok konu Türkiye lehine değiştiğini ve olumlu havanın esmeye başladığını kaydederek, “Bir çok konunun Rus yetkililerle halletme imkanı doğdu. Gümrük bizi çok uğraştırdı. 13 Ağustos tarihli genelgeyi yürürlükten kaldırtmayı başardık. Fakat uygulamayı izlemek istiyoruz. Uygulamayı sağlıklı izleyebilmemiz için sizden bize bilgi akışı olması lazım. Herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman, Ticaret Muşavirliği'mize bilgi verirseniz bu yugulamayı izleyebileceğiz.” diye konuştu.

Akıncı işadamlarından çıkarlarını savunmak için cesaret göstermeleri gerektiğini ifade ederek sözlerin şöyle devam etti: “Sürekli bize anonim şikayeter geliyor. 'Mallarımız güçlüklerle kaşılaştı'. Peki hangi gümrük diye soruduğumuzda cevap alamıyoruz. Hangi firma diye sorduğumuzda da cevap alamıyoruz. Siz de bir az cesaret göstereceksiniz. Siz de kendi çıkarınızı savunacaksınız. Bizden keramet beklemeyin.”

Rusya Federal Gümrük Servisi 20 Ağustos 2009 tarihinde 13 Ağustos 2008’de başlayan ve Türkiye’yi riskli ülkeler kategorisine alan tam denetimli gümrük uygulamasını kaldırmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan