Ruble’yle ticaret başladı, ihracatçı kendine 5 milyar dolar hedef koydu

1

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gümrük krizinin tatlıya bağlanmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler artarak devam ediyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti hem gerilen ilişkileri yumuşattı hem de iki ülke arasındaki ticarerin Ruble ile yapılmasına olanak sağladı. Bu kapsamda Moskova’ya çıkarma yapan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhraçatçı Birlikleri (İTKİB), bu ülkeye beş yıl içinde 5 milyar dolarlık bir ihracat hedefi koydu. Şu anda iki ülke arasında hazır giyim sektöründe 260 milyon dolarlık bir ticaret hacminin olduğunu söyleyen İTKİB Başkanı Hikmet Tanriverdi, ruble ile ticaretin başlamasının ardından bu hedefe kısa sürede ulaşacaklarını belirtti.

 

2008 yılının son döneminde patlak veren küresel ekonomik kriz, Türkiye ile Rusya arasında süregelen hem bavul ticaretini hem de hazır giyim sektörünü olumsuz etkiledi. Krizin ardından iki ülke arasındaki ticari ödemelerde ciddi sıkıntılar yaşandı. Türk işadamları, kriz öncesi ihraç ettikleri malların ödemelerini Rus meslektaşlarından zamanında tahsil edemedi. Rus tekstilciler, ödemelerindeki gecikmeye yeterli oranda döviz stokuna sahip olmamalarını gösterdi. Ancak yaşanan bu sıkıntılar nihayet sona erdi. İki ülke arasında yapılan ortak mutabakat sayesinde Rus para birimi Ruble ile ticaret yapılabilmesinin yolu açıldı. Garanti Bankası başta olmak üzere beş Türk Bankası, ödemelerin dolarla birlikte ruble ile yapabilmesi için yeterli alt yapıyı oluşturdu.

 

2015 YILINDA RUSYA’YA 5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPILACAK

Gelinen noktayı ‘tarihi bir başarı’ diye nitelendiren İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, daha yüksek bir ticari hacmin yakalanabilmesi için Türk ve Rus işadamlarının önünde hiçbir mazaretin kalmadığına dikkat çekti. Krizle birlikte Rusya’ya yapılan tekstil ticaretinde yüzde 51 oranında bir düşüşün olduğunu ifade eden Tanrıverdi, rubleye geçişle birlikte 2010 yılını büyük bir sıçrama dönemi olarak gördüklerini kaydetti. Rusya’da yaklaşık 45 milyar dolarlık bir konfeksiyon pazarının olduğunun altını çizen Başkan Tanrıverdi, hedeflerinin 2015 sonuna kadar pazarın yüzde 10’una ulaşmak olduğunu dile getirdi. Ruble ile ticaretin başlamasının ardından ekonomik ilişkilerin artarak devam edeceğini vurgulayan Tanrıverdi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kriz çıktığı zaman ruslardan yaklaşık 1.3 milyar dolarımızı tahsil edemedik. Bize yeterli miktarda dolar rezervine sahip olmadıklarını ifade ettiler. Bunun yanında rubleyi de dolara çevirmenin zor olduğu dile getirildi. Ancak biz, kendi paralarıyla ödeme yapmalarında bir sakınca olmadığını dile getirdik. Bu noktada başvuruda bulunduk. Sonuçta devlet erkanımızın girişimi sonucunda buna imkan verildi. Artık ruslar Türk mallarını ruble ile direk alabileceklerdir.” Bu yolla kayıt dışı ekonominin de bir nebze önüne geçileceğini dile getiren Tanrıverdi, 260 milyonluk hacmin beş yılda 5 milyar dolara yükseleceğini söyledi. Gelecek bir kaç hafta içinde de Ruble’nin hem Türkiye’de hem de Rusya’da tanıtımının yapılacağını kaydetti. Başkan, ilk başlangıcın da Merter, Osmanbey ve Laleli’de 5 bin dükkana stiker yapıştırılarak başlatılacağını ifade etti.

İLK 3 AYDA RUBLE 1 MİLYAR 350 MİLYON TAHSİLAT YAPILDI

Garanti Bankası başta olmak üzere 5 büyük bankanında Ruble için tüm alt yapılarını oluşturduğunun altını çizen Tanriverdi, Merkez Bankası’nın geçmişte yaşadığı birkaç olaydan dolayı böyle bir girişime sıcak bakmadığını anlattı. Tanrıverdi, bu işlemin başlamasının üzerinden dört ay geçmesine rağmen 1 milyar 350 milyon Rublelik ticari bir hacmin gerçekleştiğini ifade etti. Bunun 450 milyon rublelik kısmının ise tahsilat olduğunun altını çizdi. Ruble kullanımının iki ülke arasındaki turizm sektörüne büyük bir canlılık getireceğini vurgulayan Başkan, buradan Türk ekonomisine 2.5 milyar dolar girdi beklediklerini anlattı. Ruble kullanımın artmasının ardından Romanya ve Polonya’nın para birimleriyle de Türkiye’de ticaret yapılması için girişimlere hız vereceklerini belirtti.

İŞADAMLARI RUBLE İLE TEMİNAT VEREBİLECEK

Garanti Bankası Koordinatörü İlker Yavaş ise Garanti Bankası’nın tüm şubelerinin Ruble’yi otomatik olarak tanığını ve ticari işlemlerin rahatlıkla yapılabildiğini kaydetti. Bundan sonra Ruble üzerinde teminat mektubu da kabul edildiğinin altını çizen Yavaş, yabancı yatırımcıların rahatlıkla ticaret yapabilmeleri içinde bankalarından rahatlıkla hesap açabileceklerine dikkat çekti.

Deri ve Deri Mamullari İhracatçıları Birliği Başkanı Lemi Tolunay da dericilerin Ruslardan 300 ile 350 milyon dolar arasındaki alacağının bu yolla kısa sürede alınabileceğini umduklarını söyledi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı ise gümrüklerde yeni sorunlarla karşılaşılmaması için işadamarının kendileriyle sürekli diyalog içinde olmasını istedi. Rusya ile ticaret konusunda hiç kötümser olmadıklarını vurgulayan Büyükelçi, rubleye geçişle birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artacağını ifade etti.

BAYRAM KAYA, YAŞAR NİYAZBAYEV MOSKOVA