Medvedev'den Gül’e başsağlığı mesajı

1

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev 31 kişinin öldüğü ve 9 kişinin kaybolduğu İstanbul sel felaketi ile ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bir telgraf çekerek başsağlığı diledi.

 

Kremlin basın bürosundan yapılan açıklamada, Medvedev’in Gül’e gönderdiği telgrafta can kaybı ve yıkımlardan dolayı üzüntüsünü ilettiği belirtildi. Rusya liderinin gönderdiği telgrafta şu ifadeler yer aldı; “Tabii felaket sonucunda zarar gören insanların ve tüm Türk halkının acısını paylaşıyoruz. Hayatını kaybedenlerin akraba ve yakınlarına ve Siz’e derin başsağlığı diliyorum.”

 

İstanbul’da Afet Koordinasyon Merkezi’nde durumu değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu tür felaketlerin yüz yılda bir yaşandığını söyledi. Yaşananları ‘vahim’ olarak niteleyen Erdoğan, metre kareye 185-225 kilogram arasında yağış düştüğünü, bunun da felakete yol açtığını kaydetti.

İstanbul’da yaşanan sel felaketi Rusya basınında geniş bir şekilde yer aldı. Rus haber ajansları manşetten gelişmeleri duyururken, felaketin yüz yılda bir yaşandığına ve yağışların süreceği ile ilgili uyarılara dikkat çekti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan