“Medvedev Kremlin’de yalnız ve uykusuz”

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Kremlin’de 18 ayını doldurdu. Medvedev’in 2012 seçimlerine kadar 2,5 yıllık bir başkanlık görevi daha bulunuyor. Rusya’nın liberalleşmesi ve modernleşmesi için yoğun çaba sarfeden Medvedev’in, Rusya yönetiminden ve bürokratik kesimden yeterince destek alamadığı kaydediliyor. LEFF araştırma grubu başkanı Vladimir Frolov, The Moscow Times için kaleme aldığı makalesinde Medvedev’in Kremlin’de yalnız ve uykusuz olduğunu yazdı. Frolov’a göre Medvedev’in Rusya.ru’da yayınlanan ‘Rusya, ileri!’ başlıklı tam 5 bin kelimeden oluşan sıra dışı makalesi bunun en açık göstergesi.

Medvedev’in internet ortamını kullanarak doğrudan halka ulaşmak istediği ve onların desteğini talep ettiğini kaydeden uzman, “Medvedev modernleşme ajandası için halkın desteğini bekliyor. Bu süreçte Rusya lideri gücünün sınırlarına ulaştığını biliyor. Medvedev’in geçen hafta yayınlanan uzun makalesi duygusaldı. Rusya’yı farklı bir gelecek inşa etmeye çağırıyordu.” tespitinde bulundu.

Frodov’a göre Rusya liderinin makalesinin arka planında şu gerçekler var: “Rusya ekonomisi, Sovyet döneminde olduğu gibi çok az kimsenin satın almak istediği ürünler üretiyor. Mal ve hizmet üretim sektörü kendini dönüştüremiyor. Enerji verimliliği ve iş üretim kapasitesi küresel ölçekle karşılaştırıldığında utanç verici. Demokratik kurumlar durgun ve insanlar da demokratik yönetim konusu ile çok az ilgili ve sorunların çözümü için hükümetin atacağı adımları bekliyor.”

Yukarıdan aşağıya doğru modernleşme yaklaşımında değişiklik yapılmasını isteyen Medvedev, modernleşme girişiminin her bir Rus vatandaşından başlaması gerektiğini savunuyor. Frodov şu tespitlerde bulunuyor: “Medvedev innovasyon, demokrasi ve özgürlüklerle ilgili gelişimlerin bireysel sorumlulukla başlayacağına inanıyor. Bu bir hükümet girişimi olamaz. Birçok Rus’un çekimser kaldığı özgürlüklerle ilgili, bireylerin sorumluluk üstlenmesini istiyor.”

Medvedev’in oluşturmaya çalıştığı değişim platformunun, yerleşik çıkarlara karşı mücadelede yanında yer almasını istediğini belirten yazar, “Medvedev, doğrudan yeni Rusya’nın inşasında halktan destek istiyor. Teknolojik olarak gelişmiş, sosyal olarak ilerici bir Rusya’nın kurulması yolunda ilerlerken yalnız ve uykusuz kalmayı da göze almak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan