Kızıl Meydan'da liberal başkan

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Valdai Düşünce Grubu ile görüşmesinden önce son model makam arabası ile Kızıl Meyan'a girdi. Meydanı ziyaret eden kalabalığın ilginç bakışları arasında aracından inen Rusya lideri, arkasına Vasiliy kilisesi ve Kremlin'i alarak fotograçısına pozlar verdi. Vatandaşlarla sohbet eden ve onlara el sallayan başkan, sıradışı açıklamalarını bugün de sürdürdü. 

Rusya liderinin Valdai Düşünce Grubu ile yaptığı görüşme de en az Gazeta.ru için kaleme aldığı 'Rusya, ileri!' makalesi kadar duygusaldı. Medvedev Kremlin'de oturmasını 'kader' olarak yorumlarken, 2012 seçimlerinde yarış dışında kalmayacağının işaretini verdi. Sosyal, siyasal ve ekonomik alanda değişimi birinci öncelik olarak gören Medvedev'e göre, buna tek engel Sovyet döneminden kalan tortular. Medvedev, değişim için devletten çok, bireylerin de sorumluluk alması gerektiğini vurguluyor.

Ekonomik krizin henüz üstesinden gelinemediğini ifade eden Medvedev, görüşmede ikinci bir kriz dalgasına da işaret etti. Hükümetin yüzde 1-2'lik küçülme beklentisi ile yönetimi yanılttığı eleştirisi getirien Medvedev, yıl sonunda gerçekleşecek yüzde 8,5'luk küçülmenin hükümetin başarısızlığı anlamına geldiğini söyledi.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan