Moskova’da 50 bin kişi sokakta bayram namazı kıldı

4

Rusya’nın başkenti Moskova’da Ramazan bayram namazını kılabilmek için on binlerce Müslüman sabah erken saatlerden itibaren camilere koştu. Pazar günü tatil olması ve bayram namazının geç kılınması nedeni ile Rusya Merkez Cami’ine akın eden Moskova’lı Müslümanlar, cami çevresindeki tüm caddeleri doldurdu. İnşaatı devam eden Merkez Camii’nin çevresinde saf tutan cemaatin 50-60 bin civarında olduğu kaydediliyor. Altı caminin bulunduğu başkent Moskova’da, 2 milyon Müslüman yaşıyor.

 

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin’in kıldırdığı bayram namazında duygulu anlar yaşandı. Gaynuddin bayram hutbesinde ülkede birlik ve beraberlik vurgusu yaparken, inanç farklılığı gözetmeksizin herkese sevgi ve hoşgörü anlayışı ile yaklaşılmasını istedi. Rusya devlet televizyonu tarafından canlı olarak yayınlanan bayram namazında Gaynuddin, Rusya devlet başkanı ve başbakan başta olmak üzere, Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma, üst kanadı Federal Konsey, ve diğer yöneticilerden Müslümanların bayramını tebrik eden yüzlerce mesaj aldıklarını duyurdu.

 

10 rubleye kağıttan seccade

Önceki yıllara nazaran daha sıcak günlerde dışarıda namaz kılan Rusya Müslümanları bu bayram biraz daha şanslı idi. Yağmurun yağmaması ve cami çevresindeki caddelerin trafiğe kapatılması nedeni ile sokaklarda rahat saf tutulabildi. Önceki yıllardan tecrübeli olanlar seccadeleri ile birlikte gelirken, acemi olanlar için cami kenarlarında kağıttan seccade satıcıları ihtiyaçları karşıladı. Dikdörtgen şeklinde kesilerek, duvar kağıtlarından hazırlanan seccadelerin tanesi 10 rubleye (30 cent) satıldı.

Dini eserler, seccade ve takkelerin satıldığı tezgahlar da bayram namazına gelen kalabalığa hizmet sundu. Uzaktan rahat görülebilen elinde ‘sadaka’ yazılı dövizi ile dolaşan ve cami inşaatı için sadaka toplayan cami görevlisinin başı en kalabalık olanlardan. Kapalı ve açık alanlarda toplam 12 bin kişinin namaz kılabileceği yeni caminin 70 metreyi aşacak minareleri tamamlanmak üzere. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in de incelemelerde bulunduğu yeni caminin 2011 yılına hazır olması bekleniyor.

Çocuklar çikolata ve harçlıklarla sevindirilecek

Cihan Haber Ajansı mikrofonlarına duygularını aktaran Sultanbek Eşmirzoev, Ramazan’ın çok güzel geçtiğini, bayram namazından sonra pilav yaparak misafirleri ile birlikte yiyeceklerini söyledi. Tüm Müslümanların bayramını tebrik eden Eşmirzoev, tam bir bayram yaşayabilmek için hazırlık yaptıklarını belirtti. Gelecek Ramazan’a ulaşabilmek için dua ettiklerini ifade eden Yoldaşali Baymatov, memlekette gibi olmasa da Ramazan’ı bu yıl daha bereketli geçirdiklerini ifade etti. Çocuklar da çikolata ve harçlıklarla sevindirilecek.

Ravşan Anvarov ve Bulat Anvarov kardeşler de camide çok sayıda müslümanı bir arada görmekten mutlu olduklarını ifade ederek iu temennilerde bulundu: “Camiye Bayramı kutlamaya geldik. Çok sayıda müslüman kardeşlerimizi görüyoruz. Çok moral verici tablo var burada. Namazdan sonra kardeşimle birlikte eve misafir bekleyeceğiz. Özel özbek pilavı yapacağız. Bayramlarını kutlamak için memlekette ailemizi arayacağız. Muslüman kardeşlerimize barış, mutluluk ve esenlik dilemek istiyoruz.”

Medvedev: İslam’ın gelişmesi sosyal barışı güçlendiriyor

Rusya Devlet Başkanı Medvedev ülkede yaşayan 20 milyon Müslümanın bayramını tebrik etti. Medvedev mesajında Ramazan bayramını yüzyıllardır İslami geleneklerini yansıtan yüksek ahlaki değerlerin yer aldığı bereketli bir gün olduğunu ifade ederek, “Ramazan ayının son gününe denk gelen bayram bir manevi temizlik, barış ve hoşgörü dönemi. Bu değerler ülkemizde tüm farklı din mensuplarını bir uyum içinde tutuyor.” dedi.

Rusya’da günümüzde İslami eğitimin aktif bir şekilde geliştiğine dikkat çeken Medvedev şu tespitlerde bulundu: “Rusya’da camiler inşa ediliyor. Yeni medreseler kuruluyor. Seçkin din adamlarının eserleri yayınlanıyor. Tüm bunların toplumumuzda sosyal barışın sağlanmasına, çok uluslu toplumumuzda refahın kurulmasına katkı sağladığından eminim.”

Putin: İslamiyet Rusya’nın zengin kültürünün bir parçası

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de yayınladığı bayram mesajında İslamiyet’in Rusya’nın zengin kültürünün bir parçası olduğunu söyledi. Ramazan’ı insani ve ahlaki değerleri birleştiren kutsal bir ay olarak tanımlayan Putin, “Şefkat, merhamet ve hayırseverlik Müslüman toplumun bir parçası haline geldi. Diyalogların yönetimle geliştirilmesi ve eğitim projelerinin uygulanmasına önem veriyoruz. Rusya Müslüman toplumunun sesinin yüksek çıkması, tolerans ve hoş görüyü öne çıkarmaları, aşırılıklarla mücadelede önem arz ediyor. Bu durum Rusya’nın uluslar arası arenadaki gücünü de kuvvetlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan