Jirinovski ‘besmele’ ile başladı

16

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Müftülüğü, Moskova Belediyesi ve İslam Konferansı Örgütü’nün birlikte düzenledikleri “Rusya ile İslam Dünyası: İstikrar İçin Ortaklık” adlı konferansta Liberal Demokrasi Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski ‘besmele’ çekerek konuşmasına başladı.

Katılımcıların bu davranışa alkışlarla karşılık vermesi üzerine Jirinovski, “Ben kendim Kazakistan’da doğdum. Şarkiyat uzmanıyım. Konferansı çok güzel ve yararlı buluyorum. Ama başlıkta küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. “Rusya-İslam Dünyası” yerine, “Rusya, İslam dünyasının bir parçası” olsaydı harika olurdu. Bu gerçekten de böyle. Ülkemizin güney sınırı direkt İslam dünyasına açılan bir pencere gibi.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın İslam dünyası ile hiçbir zaman sorunu olmadığına dikkat çeken Jirinovski tarihi bilgiler verdi: “Sovyetler Birliği ilk kurulduğunda önce üç Müslüman ülkeyle, Türkiye, İran ve Afganistan’la ilişki kurdu. Batı ile değil. Ama bizim sorunumuz aynı. Rusya ve İslam dünyasının zengin doğal kaynakları Batı dünyasının korkutuyor. O yüzden başımıza bela açıyorlar. Onlar bize demokrasiyi empoze etmeye çalışıyor. Ama kendileri Türk-Kürt, Sünni-Şii çatışmalarını körüklüyor, Kafkasya’da ortalığı karıştırıyorlar. Petrolümüz ve doğalgazımız olduğu sürece başımızın üstünde tehdit oluşturacaklar. Irak ve Afganistan’ın durumu ortada. Geriye İran kaldı. İsrail de artık saldırı kararı aldı.” dedi. Jirinovski, bazı Müslüman geleneklerini beğendiğini kaydederk, “İçkiye karşı amansız mücadele çok hoşuma gidiyor. Darısı ülkemizin başına” şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan