Lujkov: Moskova’da ben de ‘cihat’ yaptım

4

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Müftülüğü, Moskova Belediyesi ve İslam Konferansı Örgütü’nün birlikte düzenledikleri “Rusya ile İslam Dünyası: İstikrar İçin Ortaklık” adlı konferansta Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’un ‘Ben de mücahidim’ açıklaması günün olayı oldu.

Moskova’da Müslümanların rahat şekilde dini ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kendi adına mücadele ettiğini anlatan Lujkov, “Din cihaddır. Ama bizi cihadla korkutuyorlar. Oysa cihad üretmektir, mücadele etmektir, ortaya alnın terini koymaktır. Cihadı insanoğlu ekonomi, sosyal, kültür, ticaret ve iş hayatında ortaya koymalı. Ben de Moskova’da cihad yapıyorum.” dedi.

Lujkov’un Rusya Merkez Camii arsası ile ilgili yaptığı çalışmayı cihad olarak tanımlaması katılımcılardan büyük alkış topladı. Lujkov konuşmasında, “Birileri Moskova tarihi caminin yanındaki arsayı askerlik şubesi yapmak istedi. Bu bölgenin camiye verilmesine ön ayak oldum. İnsanların sokakta ibadetlerini yerine getirdiğine şahit oldum. Bu araziyi camiye kazandırdık. Bne de cihad yaptım.” ifadelerini kullandı. Lujkov Rusya müftülüğü ile birlikte, Moskova’nın on ayrı bölgesine yeni cami yapacakları müjdesini de verdi.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan