Rusya istikrar için İslam dünyası ile ortaklık kuruyor

6

Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Moskova Merkez Camii’ni ziyaret etmesinin ardından Rusya, İslam dünyasına yönelik açılımlarına devam ediyor. Kremlin, 23 milyon müslümanın yaşadığı ülkede İslam dünyası ile kurulacak bağların Rusya’nın uluslararası alanda gücünü artıracağının farkında. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Müftülüğü, Moskova Belediyesi ve İslam Konferansı Örgütü birlikte “Rusya ile İslam Dünyası: İstikrar İçin Ortaklık” adlı konferans düzenledi. Moskova’da gerçekleşen binden fazla katılımcının yer aldığı uluslararası konferansta Rusya-İslam dünyası ilişkileri yeni bir boyuta taşındı.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov kendisini ‘mücahid’ olarak tanımlarken, Liberal Demokrat Parti Başkanı Vladimir Jirinovski’nin konuşmasına ‘besmele’ ile başlaması büyük alkış topladı. Konferansta bir konuşma yapan Diyalog Avrasya Platformu Eşbaşkanı Harun Tokak, Fethullah Gülen’in konferansa gönderdiği mesajı okudu. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, Liberal Demokrat Parti Başkanı Vladimir Jirinovski, İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Evkurov, Başkırdistan Cumhurbaşkanı Murtaza Rahımov, çok sayıda ülkeden müftü, din adamı ve siyasetçiler konferansta yer aldı. Dini önderlerden Mustafa Sungur da konferansa katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan konferansa Rusya Devlet Başkanı Medvedev de bir tebrik mesajı gönderdi. Medvedev mesajında, katılımcılardan Rusya ve islam dünyasının sorunlu konularının ele alınmasını istedi. İslami geleneklerin korunması, din eğitiminin geliştirilmesi, diğer müslüman topluluklarla birlikte etnik düşmanlık, ırkçılık ve diğer tehditlere karşı önlem alınmasını isteyen Rusya lideri, “Milyonlarca müslümanın yaşadığı günümüz Rusya’sında İslam kültür eserlerini restore ediyor, yeni cami ve medreseler açıyoruz. İslam dünyası ile sıkı ve çok boyutlu ilişkilerimizi artırmak istiyoruz.” temennisinde bulundu.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Gaynuddin, Rusya ile İslam dünyasının ilişkilerinin gelişmesinin tüm dünyanın yararına olduğunu kaydederek, “Sovyetler Birliği döneminde Rusya müslümanları felç durumuna düştü. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in iktidara gelmesinin ardından Rusya müslümanları rahatlamaya başladı. Rusya İslam dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır.” dedi.

Gülen’den barış mesajı

Konferansa konuşmacı olarak davet edilen Fethullah Gülen bir mesaj göndererek düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Gülen mesajında, tüm insanlığın ortak sorunlarının çözümü ve ihtiyaçların karşılanmasında farklı din, kültür ve toplumların işbirliği yapmalarına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Konferasın zengin tarihi ve kültür birikimi olan ve kendi çatısı altında farklı dinleri ve milletleri barındıran Rusya Federasyonu’nda gerçekleşmesinin ayrı bir önemi olduğuna işaret ederek, “Rusya Federasyonu’nun farklı kültürlere karşı sergilediği saygının diğer bir göstergesi yeni ve taze fikirlerin doğabileceği zeminlerin oluşmasına gösterdiği hassasiyettir.” ifadesini kullandı. Gülen mesajında, Medvedev ve diğer devlet yetkililerini çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan