Jirinovski: Türkler’i çok seviyorum

51

Cihan Haber Ajansı'na Türkçe özel açıklamalarda bulunan Liberal Demokrasi Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, “Ben Türkleri çok seviyorum. Bizim ülkemizde Türkçe konuşan çok halk var. Türklerle çok savaş yaptık. Ama geçmiş geçmişte kaldı. Aramızdaki savaşları zaten batı yaptırmıştı.” dedi.

"Rusya ile İslam Dünyası: İstikrar İçin Ortaklık" konferansındaki sunumunun ardından Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunan Jirinovski konuşmayı Türkçe yapmayı tercih etti. Türkiye'yi çok sevdiğini ifade eden Jirinovski, “Türkiye bizim komşumuz. Ben Türkleri seviyorum. Bizim ülkemizde Türkçe konuşan çok halk var. Başkortostan, Tataristan ve başka bölgeler. Bu bölgelerimizle komşu olan Kazakistan, Özbekistan da var.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında geçmişten kalan olumsuzluklara da işaret eden Jirinovski, tarihi olayları farklı açıdan yorumlayarak geçmişin tarihte kalması gerektiğini savundu. Türkiye ile Rusya arasında 30'a yakın savaşın yapıldığını belirten Jirinovski şöyle konuştu: “Türklerle çok savaş yaptık. Ama geçmiş geçmişte kaldı. Rus-Türk savaşlarını batı yaptırmıştır. Büyük Petro’nun Türkiye’ye karşı savaşını örnek verebilirim. Tarihte Rusya ve Türkiye arasında 30 kere savaş çıktı. Ama sonuç ne oldu? Sonuç şu: Biz kaybettik. Rusya ve Türkiye kaybetti. Kim kazandı? Kim kazanacak, Batı kazandı tabii ki.”

Yanlışları tekrarlamamak gerektiğinin altını çizen Jirinovski, “Şimdi beraber olmalıyız, elele vermeliyiz. Kardeşlik içinde ilişkileri artırmamız lazım. Ekonomi, siyasi, spor ve bilim alanındaki işbirliğimiz çok faydalı olacak, verimli meyveler kazandıracaktır iki tarafa da. Hepimizin için.” diye konuştu.

Gündemdeki Güney Akım ve Nabucco projelerine de değinen Jirinovski, Boru hatları projelerinde Türkiye'nin Rusya'nın yanında durması gerektiğini savundu. Jirinovski, “Eğer siz Nabucco projesine yardım ediyorsanız, ben size şimdiden söyleyim: Nabucco için doğalgaz olmayacaktır. Yanlış yapacaksınız, sahte boru olacak. Ama Rus boru hatları ise her zaman dopdolu. Bugün aramızda Mavi Akım boru hattı var. Yarın Mavi Akım-2 ve Mavi Akım-3 de olmasını diliyorum. Ama yine de belirtiyorum: Rusya ile beraber yapalım boru hat projelerini. Batı sizin için kardeş değil! Onlar düşman!” dedi.

"Rusya ile İslam Dünyası: İstikrar İçin Ortaklık" konferansı Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Müftülüğü, Moskova Belediyesi ve İslam Konferansı Örgütü işbirliği ile düzenlendi. Konferanstaki sunumuna 'Bismilahi Rahmani Rahim' diyerek başlayan Jirinovski “Rusya-İslam Dünyası” yerine, “Rusya, İslam dünyasının bir parçası” olmasının harika olacağını ifade etti. Jirinovski ayrıca konuşmasında Rusya'nın güney sınırı direkt İslam dünyasına açılan bir pencere olduğuna da vurgu yaptı.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan