Rus vali Türk yatırımcıları bekliyor

5

Türk işadamı Mustafa Çalkan’ın Catering firması Orgavita’nın kafe zincirlerinin açılışına katılan Moskova çevresi Domodedova Valisi Dmitri Gorodotski, küçük ve orta ölçekli işletmeler için cazip imkanlar oluşturduklarını ve Türk yatırımcısını bölgelerine beklediklerini söyledi.

 

Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamada bulunan Vali, “Moskova’nın Domodedovo bölgesi yabancı yatırımcılar açısından çok cazip. 20 yıl öncesinde yüzü geçmeyen yabancı şirket sayısı şimdi binlerle ifade ediliyor. Moskova şehir merkezinin büyüklüğü kadar toprağımız var. Moskova’ya gelen yatırımların yüzde 10-12’sini biz alıyoruz. Bu iyi bir gösterge.” dedi.

 

Son günlerde Rusya ve Türkiye arasında siyasi ve ekonomik alanda ilişkilerin gelişmesini dikkatle takip ettiklerini ifade eden Gorodotski, “Başbakanımız Vladimir Putin Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi anlaşamayacağımız konuların olmadığını bize gösterdi. Türk iş adamlarına iyimser olmalarını tavsiye ediyorum. Bizim yeterli tecrübemiz ve profesyonelliğimiz var. En önemlisi Rusya’da iş yapmak isteyenler için her türlü şartları oluşturmak için iyi niyete sahibiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’nın en büyük lojistik merkezi kuruluyor

Frankfurt’taki lojistik merkezden sonra Avrupa’nın ikinci büyük lojistik merkezine sahip olduklarını kaydeden vali, “700 bin metrekarelik bir alanımız var. Frankfurt’ta olan lojistik merkez bizden biraz daha büyük. Ancak bizek tesisler kurmayı planlıyoruz. Hedefimiz 1 milyon metrekareye ulaşmak. O zaman Avrupa’nın en büyük lojistik merkezine sahip olacağız.” bilgisini verdi.

Krizin Domodedova bölgesinde hissedilmediğini ifade eden Vali şu bilgileri verdi: “İş dünyasının ve yönetimin işbirliği içinde ortaya koydukları çalışmalar sayesinde krizi hissetmedik. 2008’de üretim hacmimiz yüzde 46 yükselmişti. Bu yıl krize rağmen aynı rakamı koruyabildik. Vergi gelirleri açısından geçen yıla göre artış bile sağladık.”

Ankaralı genç iş adamı enkazdan Rusya’nın en büyük et üreticisi firmasını çıkardı

Bölgelerinde özellikle yabancı şirketler açısından dostane bir havanın olduğuna işaret eden Vali, Mustafa Çalkan’ın çalışmalarından övgüyle söz etti. İnşaat şirketlerinin Rusya’ya gelişi ile birlikte Türkler’le işbirliği kurmaya başladıklarını hatırlatan Vali, “1990’lı yılların sonunda Ankara’lı çok çalışkan ve genç bir iş adamı ile karşılaştık. Adı Mustafa Çalkan. Çalkanla birlikte neredeyse enkaz halinde olan eski bir tarım fabrikası alanında çalışmaya başladık. Çalkan'ın yatırımları sayesinde Moskova Müftülüğünün desteğiyle Rusya'nın en büyük ve en modern et fabrikası kuruldu. Bugün "Ay Yıldız" adını taşıyan şirken Rusya merketlerine 'Ekol' markalı taze et ürünlerini satıyor. Ve piyasanın en etkili üretici firmaları arasında. Bu şirketin daha da büyümesini umuyoruz. En azında birlikte görüştüğümüz hedeflere göre 3-4 kat büyümesi planlanıyor.”

Türk Hava Yolları da Domodedova’ya geliyor

Vali kendilerini sevindiren ikinci bir gelişmenin de THY’nın Domodedova havalimanına inecek olması olarak değerlendirdi. Vali Gorodotski, “Dünya devleri Lufthansa, British Air Ways, Katar, Emirates'ten sonra THY'nin de onlara eklenmesi bizi çok mutlu ediyor. THY Star Alliance üyesi. Önümüzdeki yıllarda Star Alliance için ayrıca terminalin kurulması da planlanıyor.” şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan