Rusya’nın et kralı genç Türk işadamı, şimdi de yemek kralı oluyor

425

Rusya’nın et kralı olarak bilinen Mustafa Çalkan Catering sektöründe yatırımlara başladı. Moskova Domodedovo bölgesi lojistik alanında ilk iş yerini kuran Çalkan grup, Orgavita markası ile Moskova’da yeni bir yemek zinciri kuruyor. 3 bin 500 kişinin yemek yiyeceği ilk kafenin açılışı Domodedova Valisi Dmitri Gorodotski, Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Atilla Kızılarslan, Rus ve Türk işadamlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Açılışta bir konuşma yapan Vali Gorodotski, Türk işadamlarını Rusya’ya yatırıma davet ederken, Kızılarslan da Türkiye ve Rusya’nın stratejik ortak olduğuna dikkat çekti.

 

Rusya’da 16 yıldır iş dünyasında aktif olarak bulunduğunu ifade eden Çalkan Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevapladı. Çalkan, “Burada işimiz kırmızı et toptancılığı ile başladı. Rusya’nın Avrupa sınırı St. Petersburg şehrinden Japonya sınırına, en kuzeyden en güney Krasnadara kadar tüm coğrafyaya et veriyoruz. Alman Metro, Fransız Aşan, Türk Ramstore, Alman Real, Sedmoy Kontinent ve diğer süper market ve hipermarketlere kendi markamız Ekol’le et tedarik ediyoruz. 2000 yılından bu yana da Catering işlerine başladık. Besicilik ve hayvancılık işlerinin yanı sıra inşaat işleri ile de meşgulüz.” dedi.

 

Krizleri fırsata dönüştürdük

Rusya’da ekonomik krizin daha çok inşaat sektöründe etkili olduğunu kaydeden Çalkan, gıda sektörünün krizden etkilenmediğini söyledi. Yemek içinde yüzde 8-13’lük bir küçülme olduğuna değinen Çalkan, “Catering de farklı açılımlar yaparak bunu telafi etmeye çalışıyoruz. Rusya’da iş yapan inşaat firmalarının azalması bizim de yemek işimizi etkiledi. Şimdi Cafe türü açılımlarla yeni bir fırsat yakalamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kırmızı et işinin krizden hemen hemen hiç etkilenmediğine değinen Türk işadamı, “Bu yıl geçen yıldan daha iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyorum. Domodedova Lojistik merkezinde büyük bir yemek firması kurduk. Orgavita markası ile çalışacak firmamız 3 bin 500 kişiye yemek verecek. Benzer cafe zincirini geliştiriyoruz. İki hafta sonra Teplistan İkea’nın içinde bir kafe daha açıyoruz. Fabrika ve iş yerlerinde benzer kafeler kurarak zinciri geliştireceğiz. Capitol’le anlaşma sağladık. 25 bin metrekarelik bir iş merkezinin kafesini de kuruyoruz. Buradan beklentimiz büyük.” temennisinde bulundu.

Rusya’da iş yapacaklar için tam zamanı

1998 yılında yaşanan krizi fırsata dönüştürdüklerini ve önemli bir büyüme sağladıklarına değinen genç işadamı, “Şu an Rusya’da sektörümüzde beş bilinen marka arasındayız. Yemek işinde de 2009 krizini fırsata dönüştürmek istiyoruz. Rusya’da iş yapmak isteyenler için tam fırsat zamanı. Her şeyin fiyatı düştü. Gayrimenkul ve kiralar da gerilemeler var. İşçi ücretleri makul seviyeye geldi. Rusya’nın tabi kaynakları ve petrolü var. Rusya’da ben istikrar görüyorum. Türkiye’ye çok yakın bir coğrafya. Rusya’ya yatırımı herkese tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

Siyasi yakınlaşma psikolojik rahatlık sağlıyor

İki ülke başbakanlarının ve devlet başkanlarının yakın temas içinde olmasının iş adamları açısından psikolojik etkisinin büyük olduğuna işaret eden Çalkan, “Bunun çok faydasını görüyoruz. Biz işadamlarına bu durum rahatlık veriyor. Ruslar’ın bizi Avrupalılardan daha fazla kendilerine yakın hissettiklerini söyleyebilirim. Biraz daha gayret edersek, önemli başarılar sağlayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Helal gıda ile iki kat büyüyecek

İşe başlangıç noktalarının helal gıda olduğuna dikkat çeken Çalkan, Rusya Müftülüğü ile işbirliği içinde olduklarını ve tüm ürünleri için gerekli sertifikaları müftülükten aldıklarını söyledi. Et işinin dışında yemek işlerinde de helal gıda ürünlere dikkat ettiklerini ifade eden Çalkan gelecek hedefleri ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Şimdi önümüzde et üretim kapasitemizi iki katına çıkaracak bir hedefimiz var. Günlük 60 ton kapasiteli entegre bir tesis kuruyoruz. Alt yapı çalışmaları tamamlandı. Üst yapı ile ilgili de projeler bitmek üzere. 2010 bahar mevsiminde inşaat başlayacak. Burada günlük 30 ton paket taze et ve 30 ton da sucuk, salam üreteceğiz. Mevcut 50 tonluk kapasitemiz 110 tona çıkacak.”

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan