THY krizi fırsat bildi, Rusya'da dört yılda dört kattan fazla büyüdü

2

Küresel ekonomik krize rağmen Türk Hava Yolları (THY) Rusya'da büyümeye devam ediyor. 2005 yılında Moskova-İstanbul hattında haftalık yedi seferle uçuşlarına başlayan THY, üçü İstanbul biri Antalya olmak üzere günlük sefer sayısını dörde, haftalık uçuşlarını da 28'e çıkardı. Doluluk oranını yüzde 65'den yüzde 80'lere artıran THY, Rusya'da 6'yı bulan uçuş noktasını da 8'e çıkaracak. THY için yeni gelişme ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Moskova Domodedova Havalimanı'na başlayacak seferler. Başlangıçta günde bir kez olarak planlanan yeni hatta, 9 Kasım'da ilk uçuş gerçekleşecek.

 

2009'da Aeroflot gibi Rus havayolu şirketleri yüzde 20-30'lara varan kapasite indirimine giderken THY'nın büyümeye devam etmesi, reklam ve tanıtım çalışmaları, hizmet kalitesi ve fiyat politikalarındaki çeşitliliğe gitmesi ile açıklanıyor. Erken rezervasyon yapan yolcuların charter seferlerden daha ucuza bilet bulmaları mümkün.

 

YÜZDE 40 YOLCU ARTIŞI

2009 sonunda 2008'e göre yüzde 40 yolcu artışı hedeflediklerini kaydeden THY Rusya Federasyonu temsilcisi Mefail Deribaş, "2009'un ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre artış yüzde 70'leri bulmuştu. Şimdi kısmen artış hızında azalma yaşansa da 2009 ortalamasında yüzde 40 büyüme hedefliyoruz. Bu da 2005'de yıllık yaklaşık 60-70 bin olan yolcu sayısını 2009'da 350 bine çıkarmamız anlamına geliyor." dedi.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Deribaş, "2005 yılında açılan Moskova hattına 2006 yılında St.Petersburg, Kazan, Rostov ve Ekaterinburg noktalarını ekledik. 2009'da Ufa devreye girdi. Tüm bu noktalara seferlerimiz düzenli olarak sürdürülmekte. 2010 yılında da Soçi ve Novosibirsk şehirleri de THY'nin uçuş noktalarına eklenecek." bilgisini verdi. Deribaş, 2005 yılında yüzde 20-30'larda olan yabancı yolcu kapasitesinin şimdilerde yüzde 70-80'lere çıkmasının önemine de dikkat çekti.

İSTANBUL-MOSKOVA GİDİŞ GELİŞ 189 EURO

Personelin özverili çalışmalarının başarının arkasındaki önemli gerekçelerden biri olduğuna işaret eden Deribaş şu ifadeleri kullandı: "Personelimiz bir takım ruhu içinde çalışıyor. Çalışma ortamlarımız uygun. Bilet ücretlerinde çeşitlendirme politikalarının yanı sıra, yeni telefon santrali, Türkçe ve Rusça telefonla bilet alabilme imkanı ilgiyi artırıyor. Yılda iki kez kapsamlı tanıtım ve reklam çalışmaları yapıyoruz. THY biletini satan yüzlerce acentemizle ilişkilerimizi geliştirmeye özen gösteriyoruz."

THY Rusya Temsilcisi Deribaş 9 Kasım 2009'da seferlerine başlayacak Sabiha Gökçen-Domodedova uçuşlarının cazip fiyatlarda olacağını söyledi. İstanbul-Moskova gidiş-dönüş biletleri 189 Euro olarak planlanırken, Moskova-İstanbul gidiş-geliş 212 Euro olacak. Tek taraflı uçuşlar ise 118 Euro olarak planlanıyor. İstanbul Atatürk Havalimanından Moskova Şeremetova havalimanına uçuşlar da en düşük bilet 231 Euro'dan satılıyor.

MOSKOVA, CİHAN