Azeri ve Ermeni liderler zorlu konuları görüşmeye başladı

4

Moldova’nın başkenti Kişinev’de Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesi için bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermensitan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Yukarı Karabağ sorununun çözümü için üçlü bir toplantı gerçekleştirdi. Dün (8 Ekim) Amerikan büyükelçiliği rezidansında gerçekleşen 3,5 saatlik toplantının ardından liderler, bugün de Rusya liderinin de katılımı ile gelinen son noktayı bir kaz daha ele aldı. Üçlü görüşme Rusya Devlet Başkanı Medvedev’e tahsis edilen konutta gerçekleşti.

Görüşme ile ilgili bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Yukarı Karabağ sorununun ele alındığını, problemin çözümü konusunda her toplantıda aşama aşama ilerleme sağlandığını kaydetti. Edinilen bilgiye göre dün gerçekleşen görüşmelerde ve bugün yapılan üçlü zirvede zorlu konuların ele alındığı kaydedildi. İki ülke liderinin anlaşma sağlayamadığı temel iki konu bulunuyor. Bunlardan ilki Yukarı Karabağ’ın statüsü, ikincisi ise Yukarı Karabağ’la Ermenistan arasında açılması öngörülen koridor ve yerleştirilmesi planlanan barış gücü askerleri ile ilgili.

Azerbaycan Madrid prensipleri çerçevesinde işgal altındaki beş bölgenin ilk aşamada geri verilmesine, beş yıl aradan sonra da Laçin ve Kelbecer’in iadesine sıcak bakıyor. Bakü’ye göre Yukarı Karabağ’ın statüsü ile ilgili sorun da Azerbaycan toprak bütünlüğü çerçevesinde ele alınması gerekiyor. Ancak, Ermenistan aşamalı çözüme karşı. Yedi bölgenin iadesine sıcak bakan Erivan, buna karşılık Yukarı Karabağ’ın bağımsızlığının tanınmasında ısrarlı. Ermenistan açılacak koridora Rus barış gücü askerlerinin yerleştirilmesini talep ederken, Azerbaycan Türkiye’nin de dahil olacağı uluslararası barış gücü askerlerinin bölgede güvenliği sağlamasını istiyor.

Görüşme sonrasında liderlerin zorlu konuların Dışişleri Bakanları seviyesinde yeniden ele alınmasını uygun gördükleri kaydediliyor. Tarihi henüz netleşmeyen bir sonraki zirve ise yine Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in katılımı ile Moskova’da gerçekleşecek. Bugün yedinci kez bir araya gelen liderlerin yıl sonundan önce yeniden görüşmeleri bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan