Rusya İstanbul Başkonsolosu: “Gümrüklerde sorun olduğunda bize bildirin, müdahil oluruz.”

172

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği (RUTİD) temsilcileri Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Aleksey Erkhov’u makamında ziyaret etti. RUTİD Başkanı Aytaç Erdem, Rutid İş Konseyi Başkanı İsmail Kangül ve diğer yönetim kurulu üyelerinin gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke ekonomik ve kültürel ilişkileri ele alındı. Gümrüklerde yaşanan sorunun çözüldüğüne işaret eden Rusya İstanbul Bakonsolosu Erkhov, herhangi bir problem olduğunda işadamlarının kendilerine ulaşmasını istedi.

Rutid’le ilişkilerin daha düzenli ve artarak devam etmesini isteyen Rusya İstanbul Başkonsolosu Erkhov, “Rutid yönetim kurulu üyelerini ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Uluslararası platormda Rusya ve Türkiye ilişkileri her geçen gün artıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde iki ülke ilişkileri sürekli ivme kazanıyor. Uluslararası konularda ve bölgesel sorunlarda ortak yaklaşımlarımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke ilişkilerinin her boyutta ilerlediğine dikkat çeken Erdem, “Rusya ticaret ve enerji alanında büyük bir ortağımız. Kriz nedeni ile ticaret hacminde düşüş yaşansa da, Rusya Türkiye’nin en büyük dış ticaret partneri olmaya devam ediyor. Karşılıklı yatırımlar da her geçen gün artıyor.” dedi.

Görüşmenin sonunda Rutid yönetim kurulu başkanı Erdem, Erkhov’a plaket takdim etti.

Moskova, Cihan