Erdoğan: “Değerli dostlar, sevgili Putin, sevgili Silvio, sizleri Türkiye'den en samimi duygularımla selamlıyorum.”

3

Türkiye’yi enerji koridoru haline getirecek boru hatları ile ilgili görüşmeler yoğunlaştı. İtalya’nın Milano şehrinde Samsun-Ceyhan petrol boru hattına imza koyan Türkiye, Rusya ve İtalya şimdi de Güney Akım da işbirliğini geliştirmeyi planlıyor. Türkiye, Güney Akım’ın inşası için Karadeniz ekonomik bölgesinde jeolojik incelemeler yapması için gerekli resmi izinleri Rus makamlarına ulaştırdı. Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasını sağlayacak Nabucco doğalgaz boru hattı projesinde yer alan Türkiye, Güney Akım’a da destek veriyor. Ankara’ya göre, iki proje hem tedarik hem de pazar açısından birbirinin rakibi değil.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya’nın kuzey başkenti St. Petersburg’da bir araya gelen Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin Güney Akım zirvesine telekonferansla katıldı. Görüşmede, ekonomi, ikili ticaret, yatırımlar ve enerji alanında ilişkiler ele alındı. Üçlü zirvenin verimli ve yapıcı geçtiği kaydediliyor. Güney Akım’la ilgili çalışmaların beklenenden hızlı gerçekleştiğini kaydeden Putin, “Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinin uygulamaya geçmesi, Kuzey Akım’dan daha önce olabilir.” değerlendirmesinde bulundu. Kuzey Akım’ın inşa süreci devam ederken, Güney Akım için ilk inşa çalışmalarının 2013 yılında başlaması planlanıyor.

İstanbul boğazı ekolojik tehditten kurtulacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Akım projesinin hayata geçtiği andan itibaren Türkiye'nin nazar boncuğu İstanbul Boğazı ekolojik bir tehditten ciddi olarak kurtulacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, Rusya Başbakanı Putin'in bu Ağustos ayı içerisinde Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin çok anlamlı ve önemli olduğunu belirterek, "Bu ziyaret esnasında sevgili Silvio'nun da aramızda bulunması bir farklılık, bir renk katmıştı. Üçlü olarak orada attığımız adımla birlikte yeni bir süreç başladı. Bildiğiniz gibi bakanlarımız Milan'da bir araya geldiler. Burada güney akımla ilgili verilen sözler yerine geldiği gibi aynı anda Samsun-Ceyhan ham petrolle ilgili olarak Kazakistan müjdesini de arkadaşlarımız aldığı gibi bana da illettiler. Biraz sonra Nazarbayev ile bir çalışma yemeği yiyeceğiz. Bu konuları tekrar görüşeceğiz. Az önce sevgili Silvio'nun söylediği gibi sevgili Vladimir'in söylediği gibi gerçekten bu proje hayata geçtiği andan itibaren Türkiye'nin nazar boncuğu İstanbul Boğazı ekolojik bir tehditten ciddi olarak kurtulacaktır. Bu bakımdan bunu çok önemsiyoruz. Sevgili Vladimir'e 1 Kasım 2009 tarihine Rusya Federasyonu'na bunu bildireceğiz demiştik ve mutabık kalmıştık. Bu adımı attığımız için de memnunuz. Sevgili dostum da bundan memnun kalmıştır. Bundan sonraki sürecin temelleri sağlam olarak atılıyor. Bunun yine güçle kuvvetle, devamını diliyorum." dedi.

Putin: Türk hükümeti ile çalışmak çok kolay

Putin, Başbakan Erdoğan'la bu projeyi konuşmaya başladığında Soçi'de bir araya geldiklerini hatırlatarak, "O zaman sizinle kararlaştırmıştık. Bir sonraki görüşmemiz olan Türkiye'de artık prensip anlaşmasına varacağımızı konuşmuştuk. Ben de çok büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki Türk arkadaşlarımla, Türk hükümetiyle çalışmak çok kolay ve çok memnuniyet duyuyoruz. Mutabakata vardığımız konularda her iki tarafdan da yerine getiriliyor. Her iki tarafta sorumluluklarını yerine getiriyor. Bakanlar, kurumlar ve şirketler seviyesinde sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Bu yüzden meslektaşlarıma ve çalışma arkadaşlarıma yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Rusya üzerine bütün sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduğunu, sizinle ikili ve üçlü mutabakatlarla vardığımız sorumlulukların hepsini yerine getirmeye hazır olduğumu söylemek istiyorum. Bizim işbirliğimizin kapsamına giren bütün çalışmalar, sizin sözünü ettiğiniz bütün çalışmalar, Mavi Akım bu artık gerçekleşmiş bir proje. Hem de İtalyanların katılımıyla gerçekleşmiş bir proje. Sizinle konuştuğumuz gibi Mavi Akım 2 yapmak için bir engel yok. Üçüncü ülkeye ulaştırmak için bir engel yok. Yer altı depolarının yapımı ve enerji alanında pek çok projeyi hayata geçirmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan