Nursultan Nazarbayev'e 'Avrasya nişanı'

7

Diyalog Avrasya Platformu, barış ve diyaloğa katkılarından dolayı Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e 'Avrasya nişanı' verdi. Nişan, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi'ni (TÜRKSOY) dünkü ziyareti sırasında Nazarbayev'e takdim edildi.

TÜRKSOY'un Ankara'daki genel merkezine gelişinde Nazarbayev'i, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kazakistan'ın eski Kültür Bakanı ve TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen Kaseinov karşıladı. Konuk cumhurbaşkanı, merkezde açılan fotoğraf sergisini gezdi. Buradaki kitaplarla ilgili bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede Kazakistan'da bir Türk kültür merkezi kurulması, burada kültür, tarih ve müzik araştırma merkezlerinin oluşturulmasının gündeme geldiğini açıkladı. Nazarbayev, TÜRKSOY'a üye ülkeler ile bazı ülkelerin Ankara büyükelçileri ve TÜRKSOY ile iş yapan kurum temsilcileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Kısa bir keman dinletisi sunan 11 yaşındaki Elvin Ganiyev'i tebrik etti.

ÇATIŞMA YERİNE İŞBİRLİĞİNİ TERCİH EDEN LİDER

Ziyaret sırasında Nazarbayev'e Diyalog Avrasya Platformu tarafından "Avrasya nişanı" verildi. Platform Dönem Başkanı ve Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Nurlan Orazalin, Eşbaşkan Harun Tokak, Onursal Başkan ve Rusya Bilimler Akademisi Üyesi Rostislav Ribakov, Türkiye Komitesi Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı, platform üyesi Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam'ın yer aldığı nişan takdim töreninde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de hazır bulundu.

Eşbaşkan Harun Tokak, yaptığı konuşmada Nazarbayev'in görev üstlendiği günden bu yana, ülkesinde, Asya'da ve tüm dünyada kültürlerarası ilişkilerde diyaloğu, karşılıklı saygıyı, birlikte yaşama anlayışını yerleştirmek için kararlı politikalar uyguladığını belirtti. "Sayın Nazarbayev, liderliğiyle, çatışma ve gerilim ortamından barışı ve işbirliğini çekip çıkartan seçkin yol göstericilerden birisi olmuştur." dedi. Tokak, nişanın Nazarbayev'e verilmesinin platformun değişik ülkelerde yer alan aydınlarının ortak kararı olduğunu da açıkladı. Konuşmanın ardından Nazarbayev'e "Avrasya nişanı" vakıf yöneticileri ve diğer katılımcılar önünde takdim edildi. İstanbul'daki Okan Üniversitesi de ilk fahri doktorasını Kazakistan lideri Nazarbayev'e verdi.

ZAMAN