Rusya’da domuz gribi iki can aldı

0

Rusya’da A/H1N1 virüsü olarak bilinen domuz gribi ilk kez can aldı. Rus İntefaks ajansına konuşan Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko ülkenin Çita bölgesinde yaşları 29 ve 50 olan iki bayanın domuz gribinden öldüğünü aktardı. Onişenko, “Her iki bayanda da A/H1N1 virüsü tespit edildi. Bayanların biri hamile idi. Bebek de kurtarılamadı.” dedi.

Onişenko: Gribe yakalanmamak için maske takınız!

Rus üst düzey sağlık yetkilisi Onişenko, vatandaşların gribe yakalanmaması için toplu yerlerde maske takmaları gerektiğini belirtti. Onişenko, “Bu tavsiyemi uygulayınız. Çünkü tam zamanı. Domuz gribine yakalanmamak için maskeyi her yerde takınız, hatta gerekirse evde bile takınız. Maske virüs enfeksiyonuna karşı mücadele de en ucuz ve en etkili araç sayılıyor. Moskova’da ve St.Petersburg’ta domuz gribine yakalanma olasılığı yüksek. Ülkenin güneydoğusunda hastalık tehlikeli şekilde yayılıyor. Tabii ki aşı da en iyi yöntem. Ayrıca yurtdışında insanlar maskeyi soğuk hava dönemlerinde takıyorlar ki hastalıklara ve grib salgınlarına bulaşmasınlar. Biz de uygulayalım.” diye konuştu.

Rusya’da domuz gribine yakalananların sayısı 1300’den fazla

Onişenko, ülkede domuz gribine yakalananların sayısının 1349 olduğunu da belirtti. Grip salgını dolaysıyla Moskova’da 158 okulda 373 sınıfın kapatıldığını anlatan Rus sağlık yetkilisi, “Bu Moskova’daki her okulda iki sınıfın kapatıldığı anlamına geliyor.” dedi.

Türkiye’den gelen 10 kişide domuz gribi bulundu

Onişenko Moskova’da 444 domuz gribi vakası olduğunu anlattı. Onişenko, “Bunlardan 194 çocuk. 297 kişi ise domuz gribine yurtdışında yakalanmış. Son haftada Moskova’da 88 domuz gribi vakasına rastlandı, bunlardan 10’u ise Türkiye’den gelen vatandaşlarda tespit edildi.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan