THY krize rağmen Rusya pazarında büyümeye devam ediyor

0

Küresel ekonomik kriz nedeni ile bir çok firma küçülme yolunu tercih ederken, Türk Hava Yolları (THY) büyümeye devam ediyor. Her yıl 3 milyona yakın Rus turistin Türkiye’ye taşındığı Rusya piyasasından THY kapasitesini 2009’da yüzde 40 artırdı. Moskova’da Şeremetova Havalimanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçan THY, Moskova Domodedova Havalimanı’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na da uçuşlara başladı. Yeni hattın açılışı nedeni ile Moskova Metropol otelde bir program düzenleyen THY, acentalara plaket verdi.

 

Gecede bir konuşma yapan Türkiye Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, THY’nın dünyayı İstanbul üzerinden Rusya ve Orta Asya’ya taşıdığını söyledi. 1990’lı yıllarda ilk Moskova seferleri başladığı zaman bir çok kimsenin endişe ettiğine değinen Akıncı, “Rus havayolları Aeroflot vardı. THY’nın başarılı olup olamayacağı konusunda endişeler vardı. O dönemde Cem Kozlu’nun Genel Müdür olması da bir şanstı. Bugün THY dünyayı İstanbul üzerinden Rusya ve Orta Asya’ya taşıyor.” dedi. Akımcı yeni hattın açılmasını da yerinde bir çalışma olarak değerlendirdi.

 

Yeni hattın açılması ile ilgili bir araya gelindiğini kaydeden THY Rusya Federasyonu Temsilcisi Mefail Deribaş, krize rağmen Rusya piyasasında faaliyetlerini artırdıklarını ifade etti. Deribaş törende yaptığı konuşmada, “THY olarak 2004’den bu yana inanılmaz başarılara imza atıldı. 15 milyon olan yolcu kapasitesi 27 milyona çıkarılması hedefleniyor. 2004’de 60 olan uçak sayısı, bugün 125’e çıktı. Filonunun 250’ye çıkarılması hedefleniyor.” bilgisini verdi.

Rusya pazarında hızlı bir gelişme sağladıklarını kaydeden Deribaş, 2004’de 60 bin olan yolcu kapasitesinin 500 bine taşınmasının planlandığını belirtti. İstanbul-Moskova hattında haftalık yedi seferle uçuşlarına başlayan THY, üçü İstanbul biri Antalya olmak üzere günlük sefer sayısını dörde, haftalık uçuşlarını da 28’e çıkarmış durumda. 2006 yılında Moskova hattına, St.Petersburg, Kazan, Rostov ve Ekaterinburg noktalarını eklenirken, 2009'da Ufa devreye girdi. 2010 yılında da Soçi ve Novosibirsk şehirleri de THY'nin uçuş noktalarına eklenecek. THY’nin yeni hattı Sabiha Gökçen-Domodedova uçuşları 9 Kasım'da hizmete başlayacak. Günde bir kez planlanan hattın önümüzdeki dönemde geliştirilmesi planlanıyor.

İstanbul-Moskova gidiş geliş 189 euro

Cihan Haber Ajansı’na yeni hattın açılışı ile ilgili daha önce değerlendirmede bulunan Deribaş başarılarının sırrını şu şekilde anlatmıştı: "Personelimiz bir takım ruhu içinde ve özverili olarak çalışıyor. Çalışma ortamlarımız uygun. Bilet ücretlerinde çeşitlendirme politikalarının yanı sıra, yeni telefon santrali, Türkçe ve Rusça telefonla bilet alabilme imkanı ilgiyi artırıyor. Yılda iki kez kapsamlı tanıtım ve reklam çalışmaları yapıyoruz. THY biletini satan yüzlerce acentemizle ilişkilerimizi geliştirmeye özen gösteriyoruz."

İstanbul-Moskova gidiş-dönüş biletleri 189 Euro olarak planlanırken, Moskova-İstanbul gidiş-geliş 212 Euro olacak. Tek taraflı uçuşlar ise 118 Euro olarak planlanıyor. İstanbul Atatürk Havalimanından Moskova Şeremetova havalimanına uçuşlar da en düşük bilet 231 Euro'dan satılıyor.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan