Moskova’da görkemli Cumhuriyet kutlaması

8

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Rus, Türk ve yabancı diplomatik temsilciliklerden yüzlerce kişi katıldı. Görkemli bir törene dönüşen geceye Liberal Demokratik Parti Başkanı Viladimir Jirinovski renk katarken, Batı Rusya Müslümanları Müftüsü Talgat Taceddin, Azerbaycan Moskova Büyükelçisi Polat Bülbüloğlu, Rusya Ankara eski Büyükelçisi Aleksander Lebedev ve üst düzey bürokratlar iştirak etti. Gecede Mustafa Kemal Atatürk’ün emri üzerine Sovyet rejisörler tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun onuncu yılı anısına çektirilen ‘Türkiye’nin kalbi Ankara’ belgeseli gösterildi.

 

Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamada bulunan Türkiye Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı geceye katılımdan duyduğu memnuniyeti ifade etti. İlk kez bu denli geniş kapsamlı bir Cumhuriyet kutlaması yaptıklarını kaydeden Akıncı, Türkiye-Rusya ilişkilerinin geldiği son noktayı değerlendirdi. İki ülke ilişkilerinin ‘parlak’ bir geleceği olduğuna işaret eden Türk diplomat, “Aramızda bir gümrük sorunu vardı. O da çözüldü. Ağustos başında Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretinde 20’ye yakın anlaşma imzalandı. Aşağı yukarı işbirliğinin hukuki temellerinin tamamlandığını söyleyebilirim.” dedi.

 

Sorunları değil, ileriye doğru projeleri görüşeceğiz

İki ülke liderlerinin bir araya geldiklerinde sorunları halletmek için değil, ileriye doğru ne gibi adımlar atılması gerektiğini müzakere edeceklerini kaydeden Akıncı, “Türkiye’nin ve Rusya’nın bazı komşuları ile yaptıkları gibi önümüzdeki dönemde Rusya-Türkiye ortak bakanlar kurulu toplantısı gerçekleştirecek. Tarih henüz belli değil, ancak toplantı ile ilgili karar alınmış durumda. Artık sorunlar hiç beklemeden, anında çözülebilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Rusya arasında imzalanan enerji anlaşmalarını olumlu değerlendiren Akıncı, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ile 1990’lı yıllardan bu yana Türkiye’nin ileri sürdüğü boğazlardaki tanker yükünün azaltılmasının mümkün olacağını söyledi. Güney Akım doğalgaz boru hattı konusunda Türkiye’nin kendi ekonomik sahasında jeolojik araştırmalar yapmasına izin verdiğini hatırlatan Büyükelçi, iki ülke ilişkilerinde her şeyin yolunda gittiğini söyledi.

İkili ticaretin önünde engel kalmadı

İki ülke ilişkilerinde ticaretin ikinci planda kaldığını söylemenin doğru olmayacağına dikkat çeken Akıncı, Küresel anlamda yaşanan ekonomik krizin tüm dünya ülkelerinin ithalat ve ihracat rakamlarını etkilediğini belirtti. Akıncı değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “Dünyada bir kriz var. Herkesin ihracatı ve ithalatı daraldı. Elbette Rusya ile bizim ihracat ve ithalat rakamlarımız da daraldı. Ama şunu akılda tutmak gerekiyor. Artık, ikili ticaretin önünde engel kalmadı. Bundan sonra iş adamlarımızın gayretine ve biraz da piyasa şartlarının iyileşmesine bakıyor.”

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan