Moskova'da domuz gribi nedeni ile ara tatil bir hafta uzatıldı, ölü sayısı 19’a çıktı

2

Rusya’nın başkenti Moskova'da tüm okullarda ara tatil domuz gribi nedeni ile 15 Kasım’a kadar uzatıldı. Okullar ikinci çeyrek eğitim öğretim dönemine 16 Kasım’da başlayacak. Rusya’da 30 Ekim’de birinci çeyrek ara tatiline giren okulların 9 Kasım’da ders başı yapması bekleniyordu.

Moskova Şehir Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Komisyonu'nun yaptığı duyuruda ara tatilin bulaşıcı hastalıklar nedeniyle bir hafta uzatılmasına karar verildiğini belirtti. Açıklamada, "Tatilin bir haftalık süreyle uzatılmasına Moskova'da grip ve solunum enfeksiyonlarının oluşturduğu olumsuz şartlar neden oldu." denildi.

 

Moskova Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise Moskova'da bu günkü verilerine bakıldığına solunum enfeksiyonlarından ve gripten hastalananların sayısının ortalama epidemi sınırının neredeyse iki kat fazlasına ulaştığı belirtildi.

 

Şu ana kadar Rusya'da 3 bin 122 kişiye А/H1N1 virüsünün bulaştığı saptanırken, 19 kişinin de hayatını kaybettiği kaydedildi.

Sağlık Bakanı: Medya panik havası oluşturuyor

Rusya Sağlık Bakanı Tatyana Golikova domuz gribi ile ilgili gelişmelerde medyayı panik havası oluşturmaması konusunda uyardı. Rossiiskaya Gazeta’da son gelişmeleri değerlendiren bakan, “Gribal enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklar son iki yıla göre daha fazla değil. A/H1N1 virüsünden ölenlerin sayısı da mevsimler virüsden ölenlerden daha fazla değil. Bakanlığımız gerekli tüm tedbirleri alıyor.” dedi.

Sorunun ciddi olduğunu, ancak panik olunmaması gerektiğini kaydeden Bakan, “Basında yer alan haberler yersiz korkuların oluşmasına neden oluyor. Basını ve halkı panik havası oluşturmamaları konusunda uyarmak istiyorum. Risk grupları ile sağlık personeli ilgileniyor. Okullarda da tatil süresi uzatılacak.” bilgisini verdi. Sağlık bakanı aşılama işlemlerinin da 9 Kasım’da başlayacağını belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan