Putin’e Youtube’den şikayette bulunan polis amiri görevden alındı

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e amirlerini şikayet eden, onları rüşvet, yolsuzluk, baskı gibi bir dizi suçla itham eden polis albayı Aleksey Dımovski görevinden alındı. Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yapılan incelemede iddia edilen suçların doğru olmadığı anlaşılmıştır.” denildi.

Rusya’da Putin’le görüşmek isteyen ve tüm polis teşkilatında inceleme yapılmasını teklif eden polis albayının Youtube’de yer alan görüntüleri izlenme rekoru kırdı. Yüz binlerce kişi tarafından izlenen görüntüler farklı video paylaşım sitelerinde de bir anda en çok izlenen listesine girmesinin ardından, olayla ilgili Rusya İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı.

Rusya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Valeri Gribakin yaptığı açıklamada, “Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev’in görevlendirmesi ile polis amirinin şikayetçi olduğu Krasnadar bölgesinde gerekli incelemeler yapıldı. Ancak iddiaların asılsız olduğu tespit edildi. Buna mukabil, Dımovski’nin kendi meslektaşlarına iftira attığı görüldü.” denildi. Sözcü incelemelerle ilgili raporun örneklerinin İçişleri Bakanı Nurgaliyev, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e de gönderildiğini söyledi.

“Olmayan cinayetler ortaya çıkartılıyor”

Novorossiysk kentinde görevli polis Albayı Dımovski, bölgesinde yetkililerin görevlerini kötüye kullandıklarını, elindeki bilgileri Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le görüşerek iletmek istediğini kaydetmişti. Polis albayına göre, görev yaptığı Emniyet Müdürlüğü yönetimi, polislerden olmayan cinayetleri “ortaya çıkarmak” ve suçu olmayan şahısları da başarılı görünmek için cezaevine atmayı talep ediyordu.

Dımovski Youtube’e koyduğu görüntülerinde şu açıklamalarda bulunmuştu: “Sayın Vladimir Vladimiroviç Putin size ricayla sesleniyorum. Ben Novorossiysk Emniyet Müdürlüğü’nde operatif dairede Albay rütbesinde görevliyim. Ben size sorunlarımızı anlatmak istiyorum. Belki Siz bizim bu sorunlarımızu duymuşsunuzdur, belki de biliyorsunuzdur. Veya belki de size bu konudan bahsetmiyorlar. Ben size nasıl görev yaptığımızı anlatmak istiyorum. Biz polisler zor koşullar altında çalışıyoruz. 14 bin ruble ayda maaşla çalışıyoruz. Üstelik Cumartesi günleri de çalışmak zorundayız. Bize bu saatler için para da ödemiyorlar. Ailelerimizi iş gereğiyle uzun süreler göremiyoruz.”

Dımovski kendisini işten çıkarmak istediklerini de iddia etmişti.

Kendilerine Emniyet Müdürlüğü yönetiminin “hayvan muammelesi” yaptığını öne süren Rus polisi, hastanede başına gelen sorunları da anlattı ve sağlık görevlilerinden şikayetçi olmuştu. Dımovski, “Sayın Vladimir Vladimiroviç bunları size ve tüm ülkeye anlatırken korkmuyorum. Hatta karım hamile. Ben çocuk bekliyorum. Ama yine de korkmuyorum. Ben bir ay hasta yattım diye şimdi benim işime son vermek istiyorlar. Ama ben istemiyorum. Çünkü işimi seviyorum. Ama bu tür insanlar, beni işten çıkarmakla tehdit eden polis amirleriyle de çalışmak iyi değil. Sayın Putin bana destek verin ve tüm Rusya genelinde bağımsız bir araştırma yapalım. Ben de burada görev almak isterim. Onur, şeref ve dürüstlük adına bunu yapalım. Siz bizim gibi sıradan polislerin durumundan haberdar değilsiniz. Ben ise size herşeyi anlatmaya hazırım! Korkmuyorum! Hatta ölümden bile! Ailemin başına gelebilecek olaylardan bile! Geri zekalı amirlerinin kontrolünde görev yapan onurlu ve dürüst polislerin nasıl hayatlarını kaybettiğini görebilirsiniz. Sayın Putin, bunun için sizinle göz göze görüşmeyi çok arzu ediyorum. Dikkatiniz için teşekkür ederim. Sagolun!” ifadelerini kullanmıştı.

Novorossiysk Emniyet Müdürlüğü, Dımovski’nin iyi bir polis olduğunu açıklamıştı

Olay üzerine Novorossiysk Emniyet Müdürlüğü, Dımovski’nin kendi kurumlarında polis olarak görev yaptığını doğrulamıştı. Rus Eho Moskvı radyosuna konuşan Novorossiysk Kent Emniyet Müdürü Vladimir Gerebenyuk, “Albay Dımovski iyi polis görevlisi. Fakat kendisinin bu açıklamaları doğru değil. Ayrıca son iki aydır ki Dımovski hastanede yatıyor ve ne zaman görevinin başına döneceği de belirsiz.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Rusya Toplumsal Odası da olayı araştıracak

Rusya Toplumsal Odası da olayı araştıracaklarını belirtti. Oda’nın güvenlik gücü faaliyetlerinden sorumlu Komisyon Başkanı Anatoli Kuçeren, “Biz internet ortamında ifade edilen olaylarla ilgili ciddi bir araştırma yapacağız. Durumu kendi kontrolümüze almayı düşünüyoruz. Gerektiği zaman polis yetkilisinin olası yaptırım ve takip edilmesini önlemek için koruma altına almaya hazırız. Konuyla ilgili komisyonumuz özel bir toplantı da yapabilir. Toplantımıza Rusya İçişleri Bakanlığı, Savcılık ve sivil örgüt temsilcilerini de davet edeceğiz.” dedi.

{youtubejw}2G3KbBfpg24{/youtubejw}

{youtubejw}2dJkMLxvulw{/youtubejw}

Fuad Seferov, Moskova, Cihan