Rusya’da ırkçılık ülkeyi tehdit ediyor

9

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde bazı ordu görevlilerinin işlediği suçları açığa çıkaran avukat Stanislav Markelov ve muhalif Novaya Gazeta gazetesi muhabiri Anastasiya Baburova’nın katillerinin yakalanması ülkede ciddi yankılara yol açtı.

Nikita Tihonov (29) ve Yevgeniya Hasis (24) adlı katillerin yasaklı ırkçı Rusya Milli Birlik örgütü üyesi olması, dazlakların ülkeyi ciddi şekilde tehdit eden faktörlerden biri olduğunu ortaya koydu. Irkçı çetelerin teröre hazırlandığını belirten Rus güvenlik güçleri, Rusya’da toplam 70 binden fazla dazlağın faaliyet gösterdiğine dikkat çekiyor.

 

 

Dazlaklar teröre hazırlanıyor

Resmi Vesti televizyon kanalının haberine göre, dazlak çeteleri şimdi terör örgütü gibi faaliyet gösteriyor. Rusya Başsavcılığı’na bağlı Bölgelerarası Soruşturma Komisyonu Moskova Şubesi Başkan Yardımcısı Aleksey Malkov, Ekim 2008 yılında başkentte ortadan kaldırılan birkaç dazlak çetenin faaliyetlerini anlattı. Yakalanan dazlakların cinayetlere hazırlandığını aktaran Malkov, “Bu genç insanlar uzun yıllar eylemlere hazırlanıyor. Dövüş sanatlarını ve mayın patlatma ile ilgili bilgileri öğreniyor.” dedi.

Rusya iç istihbarat örgütü Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov da önceki aylarda ülkedeki dazlak çetelerin artık bir terör tehlikesi haline geldiğini üst düzey resmi yetkili olarak ilk kez açıklamıştı. Rusya Ulusal Antiterör Komitesi`nin düzenlediği toplantıda, Bortnikov ülkede dazlak örgütlerin daha aktif hale gelerek terör tehlikesi oluşturmaya başladıklarını duyurmuştu. Vesti’ye konuşan bir Rus dazlağı ise amaçlarını şöyle anlatıyor: “Amacımız Rus ulusal devletini kurmaktır. Ki bu devlet bizim için ve bizim istediğimiz şekilde faaliyet göstersin.”

Ünlü isimler dazlakların hedef listesinde

Şimdi internette Rus dazlaklara ait sitelerde “temiz Ulusal devleti kurma” adına çok sayıda tüyler ürpetici görüntü ve fotoğraflar da var. Geçen yıl dazlak saldırılarından Rusya’da 100’den fazla yabancı veya esmer tenli Rus vatandaşı hayatını kaybetmişti. Rus güvenlik güçlerine göre ülkede 70 binden fazla dazlak faaliyet gösteriyor. Şimdi dazlaklar ülkedeki ünlü isimleri hedef seçiyor.

Vesti’nin yorumuna göre, dazlakların elinde ünlü gazeteci, sivil toplum önderleri ve insan hakları savunucularının adresleri ve onların günlük kullandıkları güzergahların haritası var. Bu listenin ismi ise “Rus halkının düşmanları”.

Vesti’ye göre, katil dazlaklar avukat Markelove ve gazeteci Baburova’yı da muhtemelen bu bilgilerden yararlanarak öldürdü. Haberde ülkede son yıllarda dazlakların düzenlediği onlarca silahlı eylem de sıralandı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan