Şimşek ve Hisarcıklıoğlu Rusya’ya geliyor, Türk iş adamlarının sorunlarını dinleyecekler

1

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Toplantısı’na katılmak üzere Salı günü gece geç saatlerde Moskova’ya gelecek. Rusya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Yevgeni Primakov’la Çarşamba günü bir görüşme yapması beklenen Türk heyeti, Moskova’da faaliyette bulunan Türk iş adamları ile bir araya gelecek. Saat 18:00’da Türkiye Moskova Büyükelçiliği’nde yapılması planlanan toplantıda, iş adamlarının sorunları, yeni imkanlar ve iki ülke ekonomik ilişkilerinde son durum ele alınacak. Şimşek ve Hisarcıkoğlu’nun akşam saatlerinde Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

Şimşek ve Hisarcıklıoğlu’nun ziyareti ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan DEİK Rusya Temsilcisi Önder Tekeli, Rusya-Türkiye ekonomik ilişkilerinde gelinen noktanın ümit verici olduğunu söyledi. Rusya’nın çok az ülke ile ortak bakanlar kurulu düzeyinde toplantı gerçekleştirdiğini, bunun bir örneğinin de Türkiye ile Aralık ayında yapılacağını kaydeden Tekeli, “Kriz ortamında bu gelişmeler iş adamlarına güvence veriyor. Her iki ülke stratejik ortak olma noktasına doğru ilerliyor. İş adamları şunu görüyor. Rusya önemli bir ülke. Buradan gitmemeliyiz.” tespitinde bulundu.

Krizden çıkış için zaman vermek zor

Rusya’da yaşanan ekonomik sıkıntıların tüm dünyada yaşanan sorunların bir yansıması olduğuna değinen Tekeli, “Krizden çıkış için zaman vermek zor. Krizde dip noktası görüldükten sonra bir çıkış olması bekleniyor. Ancak bunun iniş-çıkışlı, W şeklinde bir süreç olma ihtimali de var. Kriz 2011’i de içine alabilir. Ülkelerin kendi çabalarının yanı sıra makro boyuttaki gelişmeler burada çok önemli.” dedi.

Uzun vade de olsa krizin bir gün sona ereceğini hatırlatan Tekeli, “2011’den sonra canlanmanın başlayacağını söyleyebiliriz. Ancak 2007 seviyesini yakalamak için 2015-2016’yı beklemek gerekecek. Uzun soluklu bir dönem olacağını görmek gerekiyor. Temkinli ve uzun vadeli çalışmalarla bu süreci değerlendirmek lazım.” önerisinde bulundu.

Kriz döneminde üç öneri

Ekonomi çevreleri ile yaptıkları görüşmelere göre bu kriz sürecinde dikkat edilmesi gereken üç noktaya değinen Tekeli, “Öncelikle mali yapılarda muhafazakar davranmak gerekiyor. Risklerin azaltılması için çalışmalar yapmak lazım. Mevcut pozisyonların kriz sürecinde korunması için çaba ortaya konmalı.” şeklinde öneride bulundu.

Rusya’da iş yapan ve Türkiye’den ihracat yapan şirketler için kriz döneminin Rusya’da yatırım planlaması için değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Tekeli şu ifadeleri kullandı: “Rusya ithal ürünler karşısında kendi iç üretimini destekliyor. Türk firmaları da bu süreci yatırım planlamaları için değerlendirebilir.”

Faruk Akkan, Moskova, Cihan