Şimşek ve Hisarcıkoğlu, Dünya Türk İş Konsey’inin Rusya ayağını canlandırmak için Moskova’da

2

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu gece geç saatlarde özel bir uçakla Moskova’ya geldi. Şimşek ve Hisarcıklıoğlu’nun Moskova temasları ile ilgili Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’ten yapılan açıklama aşağıdaki şekilde:

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde özel amaçlı olarak kurulan ve başkanlığını TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yürütmekte olduğu Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) faaliyetleri kapsamında yurtdışında yerleşik Türk Girişimciler ile yapılan toplantıların Rusya ayağı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katılımlarıyla 11 Kasım’da Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde gerçekleşecek.

DEİK’in tüm dünyada yerleşik Türkleri bir araya getirerek aynı platformada buluşturma ve ortak bir payda oluşturma çabası artarak devam ediyor. M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yer alacağı toplantıya aynı zamanda Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Maliye Bakanlığı/Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci de katılıyor. 11 Kasım’da Saat 18.00’da Türkiye’nin Moskova Büyükelçilik Binası’nda gerçekleştirilecek toplantıda Türk girişimcilerinin ortak çatısından vergi düzenindeki gelişmelere kadar pek çok konu görüşülecek. Yaklaşık 130 girişimcinin yer alacağı toplantıda Yenigün, MNG İnşaat, Garanti, Doğuş Holding, Fruko gibi firmalarda olacak.

RUSYA TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI TİCARET ORTAĞI

Avrasya Bölgesi’nin sahip olduğu değerler göz önüne alındığında; 300 milyonluk nüfusuyla ve 3 trilyon dolarlık ekonomisiyle büyük bir pazar olduğu biliniyor. 25 milyon kilometre karelik yüzölçümüyle dünya haritasında kapladığı alanın da büyüklüğü düşünülürse Avrasya ülkeleri ile ticari ilişki kaçınılmaz bir hâl alıyor. Avrasya’nın ana arteri olarak ifade edilen Rusya ile Türkiye arasında bulunan ilişkilerin de son 10 yılda dünya siyasetinde meydana gelen değişikliklerle ivme kazandığı, son beş yılda ise stratejik bir boyutta ilerlediği ifade ediliyor.

6,5 MİLYAR DOLAR TÜRK YATIRIMI

Türkiye ve Rusya arasında hem siyasi hem de ticari arenada yaşanan gelişmelere bakıldığında ortaya önemli veriler çıkıyor. Türk girişimcilerinin bölgede aktif rol oynamasıyla birlikte Türk-Rus ilişkilerinde sürekli ivme kazanan bir grafik olduğu gözlemleniyor.

Rusya’daki Türk yatırımlarının toplam hacmi resmi rakamla 6,5 milyar dolardır. Ancak yıllık yatırım hacmi bu rakamın oldukça üstünde seyrediyor.

Rusya’da yerleşik yaklaşık 1.000 Türk işveren, dönemsel işçilerle beraber yaklaşık 36.000 kişilik Türk işgücü istihdam ediyor.

Büyük ölçekli Türk firmalarının yanı sıra, küçük ve orta ölçekli firmalar da Rusya pazarında faaliyetlerde bulunuyorlar.

Bugün müteahhitlerimizin üstlendikleri projelerde, Rusya yüzde 22’lik paya sahip.

Türk müteahhitlerinin Rusya’da üstlendikleri projelerin toplam tutarı 30 milyar dolara ulaştı.

Cihan, Moskova