Rusya’dan Türk Bankalarına iş birliği teklifi

19

Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) ve TUSKON Moskova’da faaliyet gösteren Türk bankalarının temsilcileri ile Rusya Federasyonu Bankalar Birliği Başkanı Aleksander Muriçev’i buluşturdu. Ritz Carlton Otel'de gerçekleşen kahvaltılı toplantıda Muriçev, Türk bankalarını birlikte aktif olarak yer almaya davet etti.

 

Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkan Yardımcılığını da yapan Muriçev, Türk bankalarının Rusya piyasasında çok aktif olduğu belirterek, Türk bankalarından bir temsilcinin Rusya Sanayi ve Girişimciler Birliği bünyesindeki banka faaliyetlerinden sorumlu Banka Komisyonu heyetine girmesini önerdi.

 

Karamsarlığa gerek yok

Rusya’da kriz dönemi ve sonrasında para piyasaları ve bankacılık sektörü ile ilgili bilgi veren başkan, Moskova’da faaliyet gösteren Türk bankalarının da sorunlarını ve önerilerini dinledi. Karamsarlığa kapılmanın doğru olmadığını kaydeden Muriçev, Rusya ekonomisinin iyileşme eğiliminde olduğunu, devletin de bankacılık sektörüne desteğini sürdüreceğini söyledi.

Rusya halkının henüz yüzde 40’ının bankacılık hizmetlerinden yararlanmadığına işaret eden Muriçev, “Bankaların halka ulaşım konusunda sorunları var. Türk bankalarının Pazar payı yeterince var. Bölgelerde şubelerin açılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu alanda yeni perspektifler olduğunu üşünüyorum.” dedi.

İnşaatta canlanma bekliyoruz

Diğer ülkelere göre Rusya’nın kredi bakımından büyük pazara sahip olduğunun altını çizen Murıçev, “Rusya’da bankalara büyük iş düşüyor. Rusya nüfusunun yüzde 40’ı banka imkanlarına erişemiyor. Bazı bölgelerde ise bankaların şubeleri yok. Dolayısıyla Türk bankalarını ülkemize daha fazla iş yapmaya davet ediyorum. Önümüzdeki aylarda Rusya’da inşaat sektöründe büyük canlanma bekliyoruz. Banka sektörüne bu konuda büyük görev düşecek.” dedi.

Türk bankalarının bankacılık sektörünün yönetiminde aktif olmasının önemine değinen Muriçev, “Rusya’daki Türk bankalarının çıkarları böylece korunmuş olur. Bilgi alış verişi, dayanışma, şeffaf ve sağlam önerileri birlikte hazırlamak iki ülke ilişkilerinin gelişimini de katkı sağlar. Bu çok önemli teklif, Türk banka sahiplerinin bu teklifi değerlendireceğini düşünüyorum." diye konuştu.

RUTİD Moskova Temsilcisi Muharrem Kaçmaz ise yaptığı açıklamada derneğin sektör bazlı toplantılara devam edeceğini kaydederek, “Amacımız sektörleri, kurumların başındaki yetkililerle bir araya getirmek. Türk işadamlarımızın sorunlarını kendilerinin doğrudan Rus makamlarına aktarmasını sağlamak. Sorunları çözebilecek yetkiye sahip mercilerle insanlarımızı tanıştırmak. Bugün bankacılık sektörüyle başladık, daha sonraki dönemlerde ise başka sektörlerle de aynı buluşmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Sektörel bazlı toplantıların TUSKON’un Eylül ayında RSPP ile Türkiye’de imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydediliyor. Ziraat Bankası, Eurocredit, DEXIA, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası ve Procommerce Bank Rusya’da faaliyet gösteren Türk bankaları arasında yer alıyor.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan