İçişleri Bakanı Atalay: Türkiye böyle bir ana muhalefet partisine layık değil

0

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, muhalefet partilerinin tutumlarından dolayı düş kırıklığına uğradıklarını, Türkiye’nin böyle bir ana muhalefet partisine layık olmadığını söyledi. Moskova’da demokratik açılımla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan, “Türkiye adına üzülüyorum. İnanın burada kızma yok. Ana muhalefet partisinin genel başkanının o günkü tavrı, düştüğü durum, böyle bir şey olamaz. Böyle bir ana muhalefet partisine Türkiye layık değil.” eleştirisi getirdi.

Demokratik açılımın neresinde bölücülük olduğunu soran Bakan Atalay, “Birileri Türkiye’yi bölmeye çalışmış. Birileri olmadık fitneleri icat etmiş. Bu toplumu huzursuz etmek için, birbirleri ile uğraştırmışlar. Biz bu fitneleri kaldırmak için çalışıyoruz. Toplumumuzda tekrar kardeşlik güçlensin istiyoruz. Tutmuşlar bölücülük falan diyorlar. Kendileri ile çelişiyorlar.” dedi.

10-15 yıllık gecikme işi zorlaştırdı

Türkiye’nin kendi sorunlarını konuştukça rahatladığına dikkat çeken Atalay, “Verimli ortamda herkesin konuşması tartışması güzel. Donup kalmış sorunlar konuşulamazsa içten içe büyür. 10-15 sene önce bu konulara eğinilse idi bu sorunlar daha çabuk çözülürdü. Bu gecikme işi zorlaştırdı. Bunun bir şekilde çözülmesi, bitirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin geleceği için, kardeşliğimiz ve geleceğimiz için bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu fırsatı kaçırırsak, gelecekte daha da zorlaşacak.” uyarısında bulundu.

Ön yargılardan sıyrılarak olayları değerlendirmenin önemine işaret eden Bakan şu ifadeleri kullandı: “Farklı bakışların olması normal. Bu tür sorunlar, hiçbir ülkede problemsiz çözülmemiş. Bizde de sert değerlendirmeleri beklemek lazım. Normal görmek lazım. Burada insanlar eleştirmesin demiyoruz. Yapıcı bir uslupla, paylaşarak, yanlışları ber taraf ederek, doğrular üzerinde daha geniş mutabakat sağlayarak sorunun çözülmesi önemli. Burada maalesef bunu yapamadık. CHP Genel Başkanı Cuma günü gerçekleşen görüşmede 20 yıl önce biz de bunu düşünmüştük demeye getirdi.”

Açılım oy kaybına neden olmayacak

AK Parti olarak toplumun nabzını iyi tuttuklarını, sosyal araştırmalar yaptıklarını kaydeden Bakan, oy kaybı olmadığını da savundu. Kendilerini Türkiye’ye anlatmak için de il il gezdiklerini ifade eden Bakan, gidişattan memnun olduğunu belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan