Mahmur’dan kitlesel dönüş süreci başladı

0

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye yönelik terörün biteceğini, Mahmur kampından dönüşle ilgili sürecin de başladığını söyledi. Moskova’da ‘Birinci Global Karayolları Güvenliği Bakanlar Konferansı’na katılan Atalay, basın mensuplarının terör örgütünden silah bırakma ve eve dönüşle ilgili sorularını yanıtladı. Türkiye, Irak ve ABD’den oluşan üçlü mekanizmanın 17-18-19 Aralık’ta Erbil’de görüşme yapacağını kaydeden Bakan, ardından da Mahmur’dan gelişlerin başlayacağını belirtti. Atalay’a göre yaklaşık 11 bin kişinin bulunduğu Mahmur’un yarıdan fazlası Türkiye’ye dönecek.

Demokratik açılımla ilgili içerde çalışmaların devam ettiğini, ayrımcılıkla mücadele, insan hakları ve yol denetimlerinin artırılması ile ilgili tekliflerin önümüzdeki günlerde meclise getirileceğini kaydeden Atalay, dışarıya dönük ağırlıklı konunun da Mahmur olduğunu söyledi. Süreçle ilgili bilgi veren İçişleri Bakanı, “Üçlü mekanizma Erbil’de toplanacak. Bölgede biraz incelemeler yapmak istiyorum. Mahmur’un planlamasını yapacağız. Ondan sonra da Türkiye’ye intikaller başlar. Mahmur daha çok ailelerin kaldığı bir yer.” dedi.

Habur’da prefabrik kabul alanı oluşturulacak

Habur sınır kapısı civarında Mahmur’dan gelenler için prefabrik sınır kapısı oluşturacaklarını ifade eden Bakan, “Kapıda çok kuyruk oluyor. Sınırı yoğunlaştırmak istemiyoruz. Mahmur’da yaklaşık 11 bin kişi var. Ne kadarı geleceği henüz net değil. Irak tarafı kampla ilgili çalışmalar yapıyor. Türkiye’ye gitmek isterler mi? Ne kadarı gitmek ister? Yaş dağılımı, cinsiyeti, okul durumları gibi konuların yer aldığı bir popülasyon çalışması da yapılıyor. Ankara’da yapılan son üçlü mekanizma toplantısında ek bilgiler de istedik. Irak tarafı çalışıyor. Yapacağımız toplantıya bu bilgiler de gelecek. Bir kısmı Kuzey Irak’ta kalmak istiyor. Benim tahminim yüzde 50’nin üzerinde bir kısmı gelir.” bilgisini verdi.

İçişleri Bakanı gelenlerin köyleri, evleri olduğunu oralara yerleşeceklerini söyledi. Kandilde Suriye kökenli terör örgütü üyelerinin de olduğunu kaydeden Atalay, İran ve Suriye ile görüşmelerin çok sağlıklı bir şekilde işlediğini ve bu süreçte iki ülkenin de işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Kandil’de bulunan Suriye kökenli terör örgütü üyelerini de Şam kabul edecek.

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye yönelik terör bitecek

Demokratik süreçle ilgili içerde bütün vatandaşların standartların iyileştirilmesi, rahat ve özgürce yaşamaları için tedbirler alınırken, dışarıda Avrupa Birliği, ABD, Orta Doğu ve komşu ülkelerle ciddi çalışmaların yapıldığını aktardı. Atalay, teröre karşı işbirliğinde çok iyi durumda olunduğunu ifade ederek, “Terör örgütüne destek ciddi şekilde azalmıştır. Biz şuna inanıyoruz. İnşallah, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye yönelik terör bitecek. Bunda çok kararlıyız.” mesajını verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan