Kilisede papaz cinayeti kirli tezgah mı?

2

Moskova’da kilisede uğradığı silahlı saldırıda öldürülen papaz Daniil Sisoyev’in cenazesi sevenleri tarafından toprağa verildi. St. Thomas kilisesinde gerçekleşen ayine yüzlerce seveni katıldı.

Papazın göçmenler arasında misyonerlik faaliyetleri yaptığı gerekçesi ile öldürüldüğü yönündeki tartışmalar büyüyor. Rus basını papazın 80’den fazla Müslüman’ı Hristiyan yaptığı gerekçesi ile ölüm tehditleri aldığı bilgisini verirken, Rusya Ortodoks Kilisesi Patriark’ı Kirill itidal çağrısında bulundu. Kirill, “Katil yakalanıncaya kadar, herhangi bir kişi ya da topluluğun zan altında bırakılmasını doğru bulmuyorum.” dedi.

Kirill açıklamasında, “Herhangi bir adamı öldürmek büyük bir günah. Ancak kilisede bir din adamını öldürmek ise Tanrı’nın yasalarına meydan okumaktır. Tanrı bu günahı karşılıksız bırakmaz. Katil sonunda mutlaka yakalanacak. Bu dönemde hiç bir kimseyi ya da topluluğu suçlamamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin de, elde hiç bir kanıt olmadan doğrudan birilerini suçlamanın çok büyük bir günah olduğunu söyledi. Gaynuddin değerlendirmesinde, “Katilin maskesi olduğu ve çok güzel Rusça konuştuğu söyleniyor. Tüm bunlar ortada iken Kafkas kökenli olduğunu söylemek doğru değil. Katilin bulunması ile ilgili güvenlik güçleri gerekli çalışmaları sürdürüyor. Soruşturma tamamlanmadan kimseyi suçlayamayız.” ifadelerini kullandı. Cinayetten dolayı çok üzgün olduklarını kaydeden Gaynuddin, “İslam dinine göre bir insanın öldürülmesi çok büyük bir günah. Bir din adamının öldürülmesi ise daha büyük günah.” şeklinde konuştu.

Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü de yaptığı değerlendirmede Rusya’nın barış içinde yaşayan çok dinli ve çok kültürlü yapısı ile dünyada örnek bir ülke olduğuna işaret ederek, “Bu barış ortamını bozmak isteyen kirli tezgahlar olabilir. Papaz Sisoyev’in yakınlarına ve Rusya Ortodoks kilisesine başsağlığı diliyoruz. Burada herhangi bir dini ya da milleti suçlamak önyargılı bir yalaşım olur. Çok dikkatli olmamız gerekiyor.” tespitinde bulundu. Kütükçü, son günlerde kilise ile ilişkileri daha da geliştirdiklerini, papazlar ve imamlardan oluşan iki takımın futbol karşılaması bile yaptığını söyledi.

Komsomolskaya Pravda’da yer alan haberde, papazın bir röportajında, telefon ve elektronik posta yolu ile 14 kez ölüm tehdidi aldığını söylediği bilgisi yer aldı. Sisoyev açıklamasında, “Onlar 14 kez benim başımı kesmekle tehdit etti. FSB bu konuda beni uyardı. Tüm bunlara rağmen kilisemiz Tatar, Özbek, Çeçen ve Dağıstan kökenli 80 Müslümanın Hristiyan olmasını sağladı.” bilgisini vermişti. Papaz, Ortodoks kilisesini de Müslümanlar arasında misyoner faaliyeti yapmaktan korkmakla suçlamıştı.

Önceki gün Moskova’nın güneyinde bulunan St. Thomas kilisesine yüzünde maskesi ile gelen bir şahıs, otomatik silahla ateş ederek Sisoyev’i öldürmüştü. Saldırganın açtığı ateş sonucu bir papaz da yaralanmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan