Şahin ve TBMM heyeti Kızıl Meydan ve Arbat’ı gezdi

3

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve beraberindeki heyet, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 34. Genel Kurulu zirvesi öncesi Kızıl Meydan ve Arbat sokağına bir gezi düzenledi.

Ziyaretle ilgili Arbat sokakta basına açıklamada bulunan Şahin, “Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Boris Grizlov’un daveti üzerine Moskova’da bulunuyoruz. KEİPA 34. Genel Kurulu’nda enerji güvenliği ve ulaşım alanında fikir alış verişinde bulunacağız. Bölge ülkelerinin büyük çoğunluğu enerji arz eden ülkeler. Bu bölge ve özellikle Türkiye enerji üretenle tüketen arasında bir köprü durumunda.” dedi. Genel Kurul’da Türkiye’nin enerji ve ulaşım konusundaki yaklaşımlarını aktaracaklarını kaydeden Şahin, TBMM’yi temsilen dokuz milletvekili ile toplantıları takip edeceklerini söyledi.

Türkiye KEİPA dönem başkanı oluyor

2010 sonbaharında KEİPA dönem başkanlığının Türkiye’ye geçeceğini ifade eden Şahin, “Başarılı bir organizasyon yapabilmek için buradaki çalışmaları da yerinde gözlemleyeceğiz.” bilgisini verdi.

TBMM Başkanı Şahin Moskova temasları çerçevesinde Duma Başkanı Boris Girozlov’la da bir araya gelecek. Şahin ve beraberindeki heyet KEİPA Genel Kurulu’nun açılış törenine katılacak. Zirveya katılan Ermenistan Parlamento Başkanı Horik Abrahamyan ve Azerbaycan Parlamento Başkanı Oktay Asadov’la da bir görüşme gerçekleştirebileceklerini kaydeden Şahin, “Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sayın Asadov’la sürekli temasımız var. Ermenistan ile de diyalog kurarız.” şeklinde konuştu.

Rusya’nın başkenti Moskova ile ilgili izlenimlerini de aktaran Başkan, “Moskova’ya gelmeden once soğuk bir başkent olarak canlanmıştı. Ama o kadar soğuk değil. Uzun zaman once bir günlük bir ziyaret gerçekleştirmiştim. Bu sefer iki gün kalıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk heyetinde Ak Parti’den Kemalettin Göktaş, Mehmet Çiçek, M. Altan Karapaşaoğlu, Eyup Fatsa, Zeki Ergezen, Avni Doğan yer alırken, CHP’den Ali Topuz ve Mehmet Sevigen, MHP’den de Reşat Doğru yer alıyor. Şahin’in KEİPA Genel Kurulu’nda bir konuşma yapması da bekleniyor. Şahin ve beraberindeki heyet 24 Kasım Salı günü Diyalog Avrasya Platformu’nun Moskova'daki yeni ofisi binasının açılışını yaptıktan sonra Tükiye’ye dönecek.

Sümela Manastırı sürprizi

Pazar akşam havalimanında gerçekleşen karşılama töreninde Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı’na giderek ayin yapmak isteyen ve olay çıkaran Duma milletvekili İvan Savvidi Meclis Başkanı Şahin’den Sümela Manasıtırı’nda ibadet etmek istediklerini söyleyerek, Şahin’e taleplerini içeren bir mektup verdi.

Trabzon kökenli olduğunu söyleyen Savvidi, TBMM Başkanı Şahin’e Puşkin kalemi hediye etti ve bu kalemle Moskova’da güzel anlaşmalar imzalaması temennisinde bulundu. Savvidi Sümela Manastırı’nda ayin yapmak istediklerini kaydederek, “Size bir mektup takdim etmek istiyorum. Ortodoks Hristiyanlar olarak Sümele Manastırı’nı ziyaret ettik. Orada bir anlaşmazlık yaşandı. Turizm Bakanlığı yetkilileri ile görüşme imkanı buldum. Bu konuda sizin desteğinizi istirham ediyorum. Hristiyanların oraya gidip ayin yapmasını istiyoruz. Türkiye’nin bu konuda insani olarak karar vereceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı. Şahin de mektubu inceleyeceğini, bir değerlendirme yaptıktan sonra cevap vereceklerini kaydetti.

Trabzon’un Maçka ilçesine Ağustos ayında bir ziyaret gerçekleştiren Yunanistan ve Rusya kökenli 2 bin kadar turist Sümela Manastırı’nda ayin yapmak isteyince, Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer yakılan mumları söndürerek ayine müsaade etmemişti. Yılmazer’in uyarısını Rus ve Yunan turistler dinlemeyince, kısa süreli bir arbede yaşanmıştı. Trabzon Valisi Recep Kızılcık da bölgenin ören yeri ve müze olması nedeni ile ayin yapılmasının mümkün olmadığı açıklamasında bulunmuştu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan