TBMM Başkanı Şahin Ermenistan Parlamento başkanı ile bir araya geldi

0

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) 34. Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde Ermenistan Parlamento Başkanı Horik Abrahamyan ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası basına açıklamada bulunan Şahin, “Burada Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Boris Grizlov, Azerbaycan Parlamento Başkanı Oktay Asadov ve Ermenistan Parlamento Başkanı Horik Abrahamyan ile görüşme fırsatı buldum. Bu üç görüşme de son derece yararlı oldu.” dedi.

Özellikle Ermenistan Meclis Başkanı ile yaptığı görüşmede iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi süreci bağlamında değerlendirmede bulunduklarını kaydeden Başkan Şahin, “Biz Türkiye olarak komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmayı prensip olarak dış politikamız eksenine oturtmuş olan bir ülkeyiz. Tüm komşularımızla olduğu gibi Ermenistan’la da ilişkilerimizin normalleştirilmesini istiyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erivan’ı futbol karşılaşması vesilesi ile ziyaret etmesinden sonra bir süreç başladı.” bilgisini verdi.

İki ülke arasında imzalanan protokolü hatırlatan Başkan, “Bu protokollerin tabiî ki yasama organlarındaki süreci henüz başlamadı. Ancak tüm bu iyi niyet adımları ile iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesini temenni ettiğimizi Ermenistan Parlamento başkanı ile paylaştık. Ben bu görüşmeden yararlandım diyebilirim. Ermenistan Meclis Başkanı da aynı duygular içinde olduğunu ifade etti.” şeklinde konuştu.

Ermenistan’la ilişkilerin normalleştirilmesini öngören protokolün meclise sevk edildiğini ve şu an Dış İlişkiler Komisyonu’nda olduğunu kaydeden TBMM Başkanı, “Biz de yasama organının iradesi ile yürütme organının iradesi farklıdır. İlgili komisyona tasarı şeklinde gelmiştir. Uluslar arası bir anlaşma mahiyetinde de olsa, tabiî ki komisyon görevini iç tüzük çerçevesinde yerine getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ermenistan’da protokolün Anayasa Mahkemesi’ne gönderilerek sürecin başlatıldığı ile ilgili soruya Şahin, “Komisyona ne ben, ne de hükümet talimat verebilir. Komisyon kendi gündemine hakimdir. Ne zaman ele alır, nasıl görülür, ne sonuç çıkar onu benim şimdiden öngörmem mümkün değil. Elbette Ermenistan’la yürütülen süreçle eş zamanlı olabilir. Onu ben takip etmiyorum. Takip etmesi gereken yetkililer takip ediyordur.” şeklinde cevap verdi.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan