TBMM Başkanı Şahin: Diyalog Avrasya Platformu, Avrasya coğrafyasında sorunları diyalogla çözmeyi amaçlıyor

13

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi 34. Genel Kurulu’na katılmak üzere Rusya Federasyonu’na resmi bir ziyaret gerçekleştiren TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Diyalog Avrasya Platformu’nun Moskova ofisinin açılışını gerçekleştirdi. Türk girişimciler tarafından inşa edilen Arkadia iş merkezinin bitişiğinde müstakil bir binada faaliyetlerine başlayan platform, Avrasya coğrafyasında bilim ve düşün insanlarını bir araya getirerek diyalog ve barışın güçlenmesine katkı sağlıyor. Platformun DA (Rusça evet anlamına geliyor) isminin verildiği Rusça ve Türkçe olarak yayınlanan bir dergisi de bulunuyor.

 

Açılışta bir konuşma yapan Şahin, DA’nın açılışından bu yana 11 yıl içinde çok önemli çalışmlalar yaptığını söyledi. Antalya’da gerçekleşen DA’nın etkinliğinde bulunduğunu ifade eden TBMM Başkanı, “DA Avrasya çoğrafyasında çeşitli halklar, dinler arasında varolan sorunları diyalog yoluyla çözmeyi hedefleyen önemli bir platform. Ben Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) 34. Genel Kurul toplantısı vesilesiyle Moskova’dayım. Ayrıca bugün DA Rusya Koordinatorlüğü’nün açılışına da katılıyorum. Hem KEİPA 34. Genel Kurul Toplantısı hem de DA’nin açılışı bir sembolik anlam taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

DA’nin kuruluş amacı çercevesinde bundan sonra da ciddi çalışmalar yapacağına yürekten inandığını kaydeden Şahin, “Bu yeni mekanın başarılı çalışmalar yapmasını diliyorum. Burada başka Rus dost ve arkadaşları görmek de beni mutlu etti. Onlarla tekrar Türkiye’de bir araya gelmeyi diliyorum.” dedi.

DA platformu idealist düşünceye hizmet ediyor

Açılışta bir konuşma yapan DA Platformu Onursal Başkanı Rostislav Ribakov da DA platformunun idealist ve gençlere yönelik parlak düşüncülerin peşinde olduğunu söyledi. Sovyetler Birliği döneminde idealist kelimesinin olumsuz anlamı olduğunu, ancak şimdi bu kavramın değiştiğini kaydeden Ribakov, “DA kurucu ve arkadaşların çalışmaları tam idealist düşünceye hizmet ediyor. Gençlere yönelik parlak düşünceler. Bu düşünceler genç neslin eğitim ve terbiyesine katkı sağlayacak.” tespitinde bulundu.

Açılış törenine Türkiye üzerine çalışmaları ile bilinen Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Milletvekili Sergey Markov başta olmak üzere milletvekilleri, üniversite rektörleri, akademisyen ve iş adamları katıldı. Açılış sonrası platformu gezen Şahin’e DA yönetim kurulu Ayvazovski stili ile yapılan İstanbul tablosu hediye ederken, Şahin de DA platformuna ziyaret anısına ‘Meclis Madalyonu’ verdi.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan