TBMM Başkanı Şahin: Nazım’ın mezarında fatiha okumak geçti içimden

3

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi 34. Genel Kurulu’na katılmak üzere Rusya Federasyonu’na resmi bir ziyaret gerçekleştiren TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Novodeviçi Mezarlığı’nda bulunan ünlü Türk şairi Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etti. Nazım’ın mezarına karanfil bırakan Şahin, mezarın başında fatiha okuyarak dua etti.

İlk kez Nazım’ın mezarını ziyaret ettiğini ifade eden Şahin ziyaret sonrası duygularını anlattı. Mezarın başında içinden fatiha okumak geçtiğini ifade eden TBMM Başkanı, “Kendisinin siyasi düşünce olarak hangi düşüncede olursa olsun, inançlı biri olduğu kanaatindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Gerekçesini açıklayan Şahin, “Bundan bir süre önce bir televizyon kanalında Nazım Hikmet’in hayatıyla ilgili bir programda onu çok yakından tanıyan ve Sofya’da yaşayan biri şöyle anlatıyordu: Bir gün Nazım Sofya’ya gelmişti. Ve o gece Kadir gecesi idi. Bana bir camiye gitmek istediğini söyledi. Ben de kendisini camiye götürmüştüm. Bu kurbette bile Nazım Hikmet’in dini duygularının mufaza ettiğinin bir delili idi. Ben oraya dayanarak kendisinin mezarı başında Fatiha okuma ihtiyacı duydum.” şeklinde konuştu.

Nazım düşüncelerinden dolayı cezaya çarptırıldı

Nazım Hikmet Türk edebiyatının önemli simgelerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Şahin, “Türkiye’de yaşadığı dönemlerde düşüncelerinden dolayı cezaya çarptırılmış. O dönemin koşullarında, zor şartlar altında yaşam mücadelesi verirken yurtdışına çıkmak zorunda kalmış ve uzun süre Rusya’da ve Doğu bloku ülkelerinde hayatını devam ettirmiş. Ve nitekim hayatını da burada kaybetmiş. Bundan çok kısa bir süre önce Türk hükümeti, geçmişte ülke vatandaşlıktan çıkartılan Nazım Hikmet’in vatandaşlığını, öldükten uzun süre sonra iade etmiştir. Ben hükümetin bu jestini Türk edebiyatına önemli iz bırakmış olan Nazım Hikmet’e verilen, daha doğrusu onun şahsında sanatçılara verilen bir değer olarak ifade ediyorum, böyle değerlendiriyorum.” dedi.

Nazım’ın Türkiye ve Rusya arasında bir kültürel köprü olarak değerlendirebileceğini kaydeden Şahin, “Böyle simge bir isimdir. Moskova’ya gelmişken mezarını ziyaret etmeyi ve başında saygıyla eğilmeyi de bir görev olarak değerlendiriyorum.” ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan