Rusya, TBMM heyetine petrol ve doğalgaz kaynaklarını gösterdi

1

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 34. Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere Rusya’ya gelen TBMM heyeti, diğer KEİPA üyesi milletvekilleri ile birlikte Rusya’nın Sibirya bölgesine bir gezi gerçekleştirdi. KEİPA zirvesi için Rusya’ya gelen TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ziyaretlerini tamamlayarak önceki gün Türkiye’ye dönerken, milletvekilleri de Rusya’nın dev enerji kaynaklarının bulunduğu Sibirya bölgesine gitti.

Sibirya ziyareti sonrası Diyalog Avrasya Platformu’nun yeni açılan Moskova ofisine bir ziyaret gerçekleştiren TBMM heyetinden bir kısmı, platformun çalışmaları hakkında bilgi aldı. KEİPA Kültür ve Eğitim Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, Rusya temasları ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulundu.

Dört saat uçak yolculuğunun ardından Sibirya’ya ulaştıklarını kaydeden Çiçek, “Uçak yolculuğunun ardından helikopterlere binerek bir buçuk saat daha gittik. Rus yetkililer doğalgazın çıktığı alanları gezdirdiler ve bizi bilgilendirdiler. Dünyanın en büyük doğalgaz kaynakları Rusya’da. Petrol yatakları da hayli büyük. Rusya’nın büyük coğrafyası ve enerji kaynakları konusunda bilgi sahibi olduk.” dedi.

Rusya gücünü Türkiye'yi de yanına alarak ilerletme gayreti içerisinde

Türkiye’nin dünya jeostratejik ve jeopolitik arenasında büyük bir ülke olduğunu kaydeden Çiçek, “Osmanlı’dan kalan bir miras var. Hem Balkan topraklarında hem Kafkas topraklarında, hem Arap ülkeleri üzerinde tarih boyu böyle bir avantajımız var. Biz bu avantajı iyi kullanıdığımız inancındayız.” ifadesini kulandı.

Komşularla sıfır problemli bir Türkiye oluşturma gayreti içinde olduklarını ifade eden AK Parti Milletvekili Çiçek, “Bunun sonucunu aldığımızı görüyorum. Bu sadece bizim kendi iç alanımızdaki gücümüzü göstermiyor. Türkyie geliştikçe diğer dünya ülkeleri de Türkiye'nin bu gelişmesi istikametinde bu güçten kuvetten istifade etmek istiyor. Kanatim şu ki Rusya geçmişte oluşturmaya çalıştığı çevredeki gücünü Türkiye'yi de yanına alarak ilerletme gayreti içerisinde. Bundan daha tabii bir şey olamaz. Türkiye hem Amerika ile hem AB ile hem Rusya ile diğer komşuları ile dostane bir şekilde ilişkilerini yürüttüğü takdirde bölgesinin artık belirleyici ülkesi haline gelebilir. Ve biz bunu gerçekleştirdik. Şu anda Türkiye'siz bu bölgenin hiç bir problemi halledilemiyeceği ortada.” değerlendirmesinde bulundu.

DA mükemmel bir kuruluş

Diyalog Avrasya Platformu'nu kuruluş zamanından bugüne takip ettiğini kaydeden Milletvekili, “Mükemmel bir kuruluş. 'Evet' ile başlıyor. Farklılıkların yerine medeniyetlerin müştereklerini ortaya koymak süretiyle yola çıkyor. Bence, bu da insanların bir birlerini tanımalarında en önemli yol.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Rusya’dan Rusya’nın da Türkiye’den alacak çok şeyi olduğunu ifade eden Çiçek, Sibirya’da Türk mallarını görmekten mutlu olduğunu söyledi. Çiçek duygularını şu şekilde ifade etti: “Sibirya'yı ziyaret ettiğimizde bir supermarkette Türk malı sebze ve meyvelerin satıldığını gördük. Ta Sibirya'nın en ucunda, doğalgazların yataklarının bulunduğu yerde küçük bir supermarket sahibine sorduk nasıl geliyor bunlar size. Bize 'Biz size gaz veriyoruz, siz bize bunları veriyorsunuz' dediler. Ne kadar güzel bir başlangıç. Türkiye hem tarım alanında, hem ticaret alanında, hem sanayi alanında Rusya'ya vereceği çok şey var. Bu yüzden işadamlarımızın buraya gelmeleri lazım.”

Türk heyetinde Ak Parti’den Çiçek’le birlikte, Kemalettin Göktaş, M. Altan Karapaşaoğlu, Eyup Fatsa, Zeki Ergezen, Avni Doğan yer alırken, CHP’den Ali Topuz ve Mehmet Sevigen, MHP’den de Reşat Doğru yer aldı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan