Müslüman ve Hristiyan din adamları teröre karşı birlik çağrısı yaptı

2

Moskova-St.Petersburg seferini yapan Nevski-Ekspres’e gerçekleştirilen terör saldırısında 26 kişinin ölmesi ve Rusya-Azerbaycan trenine sabah saatlerinde ikinci bir saldırı gerçekleştirilmesi üzerine Rusya’da din adamları birlik çağrısı yaptı.

Rusya Patriarkı Kirill, terör ve aşırılıklarla mücadelenin İslam dininin emirlerinden biri olduğunu söyleyerek, terörün dinle birlikte anılmasına karşı çıktı. Ortodoks din adamı, terörle mücadelede herkesin güçlü bir irade ortaya koyması gerektiğine değindi.

 

Rusya Müftüler Konseyi Birinci Yardımcısı Damir Gizatullin de kilisenin çağrısı ile aynı fikirde olduklarını, toplumun birlik ve beraberliği için herkese görev düştüğünü söyledi. Rusya Müslümanları Merkezi Dini İdaresi (TSDUM) Başkan Yardımcısı Albir Kırganov “Karanlık güçlerin emellerine ulaşmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

 

Rusya Kafkas Bölgesi Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı İsmail Berdiyev de, “Görevimiz sadece camiler kurup ibadet etmek değil. Terörle mücadele de dinimizin emri. Kur’an bir insanın öldürülmesini alemin öldürülmesi, bir hayatın kurtarılmasını da alemin kurtarılması olarak görüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Birlik çağrısında bulunan Müslüman ve Hristiyan din adamları saldırıları kınadı. Rusya Patriarkı Krill, Müslüman din adamları ve diğer din mensupları 4 Kasım’da gerçekleşen ‘Ulusal Birlik Günü’nde yürüyerek birlik mesajı vermişlerdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan