Rusya-Azerbaycan trenine bombalı saldırı

5

Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nden Azerbaycan’a hareket eden 374 nolu Tümen-Bakü trenine sabah saatlerinde bombalı bir saldırı düzenlendi. Olağansütü Hal Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada herhangi bir ölü ya da yaralanma olmadığı belirtildi.

Ria Nobvosti haber ajansına bilgi veren kaynak, “Tümen’den Bakü’ye doğru hareket eden yolcu trenine Dağıstan’ın Kayakent bölgesinde bir saldırı gerçekleştirildi. İlk bilgilere göre ölü ya da yaralı yok.” dedi. Trenin hasarlı yolda 150 metre kadar sürüklendiği kaydediliyor.

 

Olağanüstü Hal Bakanlığı yetkilisine göre, “Tren raydan çıkmadı ve hasarlı yolun üzerinden geçti. Patlama tren yolunda meydana geldi. Tren şu an beklemede. Bölgeye olağanüstü hal yetkilileri sevk edilmiş durumda.” bilgisini verdi.

 

Cuma gecesi Moskova-St. Petersburg seferini yapan Nevski Ekspres’e yönelik bombalı saldırı da 25’den fazla kişi hayatını kaybederken, 100’e yakın yolcu da yaralandı.

1991 yılında Sovyetler Briliği’nin dağılmasının ardından Rusya, Kafkas bölgesinden bulunan ayrılıkçı Çeçen birliklerine karşı iki kez savaş gerçekleştirdi. Bölgede ayrılıkçı gruplarla Rus birlikleri arasında sıklıkla çatışmalar yaşanırken, son aylarda terör saldırıları da giderek tırmanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan