Rusya’da tren saldırısını Çeçen direnişçiler üstlendi

9

Rusya’nın başkenti Moskova’dan St. Petersburg’a giden Nevski Ekspres’e düzenlenen terör saldırısını kendisini Kafkas Emiri olarak tanıtan Dokku Umarov’un liderliğini yaptığı Çeçen direnişçi grup üstlendi.

Aynı grup Rusya’nın en büyük hidroelektrik santrali Sayano-Suşenskaya'daki patlamayı da kendilerinin gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Rus yetkililer hidroelektrik santraldeki patlamanın terör saldırısı olmadığını, teknik arızadan kaynaklandığını açıklamıştı. Ağustos ayında hidroelektrik santralin patlaması sonucu 75 kişi hayatını kaybetmişti.

Çeçen direnişçilere yakın bir internet sitesinde yayınlanan bilgide, “Kafkas Emiri Doku Umarov’un direnişçi birliğinden bir mektup aldık. Mektupta trene yönelik sabotajın yıl başından bu yana planlandığı ve başarılı bir şekilde yerine getirildiği ifade ediliyor.” cümlesi yer aldı. Sitede saldrının Umarov’un emri ile gerçekleştirildiğine de dikkat çekildi.

Mektupta, “Özel operasyon grubu 27 Kasım’da Nevski trenine saldırı gerçekleştirdi. 30’dan fazla insan hayatını kaybetti ve en az 80 kişi yaralı. Başlangıçta Rusya makamları bunun kaza olduğunu söyledi. İkinci patlamanın ardından olay kamuoyundan gizlenemedi. Ve saldırı olduğu kabul edildi.” denildi.

Yıl başından bu yana hazırlık yaptıklarını savunan grup, “Saldırı Kakas Emiri Doku Umarov’un emri ile gerçekleştirildi. Biz elektrik santrali, petrol ve doğalgaz boru hatlarına saldırı düzenliyoruz. Operasyonlarımızın büyük çoğunluğu hazırlık aşamasında.” tehdidinde bulundu.

Açıklamada tüm bu operasyonlarda mümkün mertebe sivil halka zarar vermekten kaçındıklarını savunan direnişçi grup, “Silahsız insanları hedef olarak görmüyoruz. Bu yıl gerçekleştirilen saldırılarda Rusya ekonomisine büyük zarar verdik. Bu yönde çalışmalarımıza devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Sitede yer alan mektupda Rusya yönetimini uyaran grup, “Masum müslümanları öldürmeyi durdurmadığınız sürece, biz de sivil halka yönelik operasyon hakkımızı saklı tutuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 16 Nisan itibarıyla Kafkaslar'da olağanüstü hali sona erdirmesinin ardından, bölgede olaylar tırmanıyor. İnguşetya'nın başkenti Nazran'da emniyet müdürlüğüne yönelik intihar saldırısında 25 kişi ölürken, 160 kişi de yaralanmıştı. 1994'ten bu yana iki ayrı savaşın yaşandığı Çeçenistan'da ayrılıkçı gruplar, polis ve emniyet güçlerine yönelik eylemlerine devam ediyor. Çeçenistan merkezli şiddet olayları komşu cumhuriyetler İnguşetya ve Dağıstan'ı da istikrarsızlaştırıyor.

Rusya: Saldırı direnişçilerin işi

Rusya, Moskova-St. Petersburg hızlı trenine 27 Kasım’da gerçekleşen terör saldırısının Çeçen direnişçilerin taktiklerine benzediğini açıkladı. 26 kişinin öldüğü ve 90’dan fazla kişinin de yaralandığı saldırıyı sabah saatlerinde de kendisini Kafkas Emiri olarak tanıtan Dokku Umarov’un liderliğini yaptığı Çeçen direnişçi grup üstlendiğini açıkladı.

Rossiiskaya Gazeta’ya açıklamada bulunan Rusya Savcılığı Soruşturma Kurulu Başkanı Aleksander Bastrıkin, “İkinci gün gerçekleşen saldırının hedefi araştırma komisyonu idi. Cep telefonu ile aktif hale getirilen ikinci patlayıcı da kullanılan taktik Kafkas bölgesindeki militanların kullandığı taktik.” dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan