Rus istihbaratından Türkiye’ye ’Kafkaslar’daki militanlara destek’ suçlaması

3

Rusya devlet televizyonları Kafkaslar'da bulunan Dağıstan Cumhuriyeti'nde yıl başında gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirilen bir bilgisayarda militanların maddi kaynakları ile ilgili bilgilere ulaşıldığını duyurdu.


Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden militanlara destek geliyor. İstihbarat servisine göre bazı yerel iş adamları ve devlet görevlileri de ayrılıkçı hareketlere destek sağlıyor. Gizli servis, adı geçen ülkelerden hangi kaynaklardan destek sağlandığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Rusya'da yayınlanan NTV televizyonu, "On milyonlarca ruble (milyonlarca dolar) Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'da bulunan destekçilerden bölgeye akıyor." iddiasını dile getirirken, Birinci Kanal Suudi Arabistan'da bulunan bir kısım kaynakların da bölgeye para aktardığını savundu. Birinci Kanal yardımların büyüklüğü ile ilgili de, "Hayli fazla bir miktar. Militanlar Kuzey Kafkasya'da cömertçe destekleniyor." ifadesini kullandı.

Yerel kaynaklar, iş adamları ve bazı devlet görevlilerinin de ayrılıkçı gruplara mali destek sağladığı ile ilgili bilgilere ulaşıldığını kaydeden televizyonlar, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in bölgedeki istikrarsızlığın arkasında rüşvet ve yolsuzluk gibi unsurların da etkili olduğu ilgili açıklamalarını hatırlattı. 

Bilgisayarlarda ele geçirilen bilgilere göre dışarıdan gelen paralar ayrılıkçı gruplar arasında paylaşılıyordu. Militanlar da bu paralarla silah, ilaç ve ulaşım araçları satın alıyordu. FSB yetkilileri ele geçirilen bilgisayarın 31 Aralık'ta Dağıstan'ın Hasavyurt bölgesinde öldürülen dört direnişçiden biri olan Umalat Magomedov'la ilişkili olduğunu kaydetti. Güvenlik güçlerinin bölgede gerçekleştirdiği operasyonlarda otomatik silahlar, el bombaları ve çok sayıda cep telefonu ele geçirildi.

Terör örgütü el-Kaide'nin Dağıstan sorumlusu olarak bilinen Magomedov Perşembe günü gerçekleştirilen operasyonlarda bir aracın durdurulmak istenmesi üzerine çıkan çatışmada öldürülmüştü. Ria Novosti haber ajansı Magomedov'la birlikte üç militanın daha öldürüldüğünü duyurmuştu.

Rusya'nın Kafkas bölgesinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından başlayan ayrılıkçı hareketlerde şimdiye kadar binlerce kişi hayatını kaybetti. Moskova on yıldır devam eden olağanüstü hali Nisan 2009'da sonlandırarak bölgede bulunan askerleri geri çekmeye başlamıştı. Ancak Haziran 2009'da İnguşetya Cumhurbaşkanı'nın terör saldırısında yaralanması ve Dağıstan İçişleri Bakanı'nın öldürülmesi ve Moskova-St.Petersburg arasında sefer yapan hızlı tren Nevski Ekspres'e yönelik terör saldırısı bölgede tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu.


Faruk Akkan, Moskova, Cihan