Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde gündem enerji

6

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 12-13 Ocak tarihlerinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in daveti üzerine Moskova’ya geliyor.

Erdoğan’a Dışişleri Bakanı  Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker eşlik ediyor. Türkiye’den çok sayıda bakanın katılması Ankara’nın Rusya ile ilişkilere verdiği önemin işareti olarak algılanırken, toplantılarda yıl içinde gerçekleştirilecek ortak bakanlar kurulu toplantısının adı konacak.  

Salı akşamı Moskova’ya gelmesi beklenen Erdoğan aynı gün Ritz Carlton otelde bir araya gelecek işadamlarına hitap edecek. Erdoğan’ın Türk iş adamları ile buluşmasında 2009’da gümrük sorunu ve ekonomik kriz nedeni ile gerileyen ticaret hacminin yeniden iyileştirilmesi için alınacak önlemler müzakere edilecek. 2008’de 38 milyar dolar seviysine çıkan toplam ticaret hacmi, 2009’da 22 milyar dolara kadar geriledi. 2010 yılını toparlanma olarak değerlendiren Türkiye’nin 2011 hedefi, kriz öncesi ihracat rakamlarını geçerek 7,2 milyar dolara ulaşmak. 

Erdoğan ve beraberindeki heyetin resmi çalışmaları Çarşamba günü gerçekleşecek. Sabah saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le bir araya gelecek Erdoğan’ın görüşmede ikili siyasi ilişkiler, bölgesel ve uluslararası sorunları ele alması bekleniyor. Özellikle Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecinde ve Yukarı Karabağ’da Moskova’nın desteği istenecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 13-14 Ocak’ta Ermenistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek. Lavrov’un 12 Ocak’ta Ermenistan Anayasa Mahemesi’nin Türkiye-Ermenistan protokolü ele almaya başlamasının ardından bölgeye gitmesi ve aynı tarihlerde Türk heyetinin de Rusya’da olması, Moskova’nın süreçte etkin olduğu değerlendirmelerine neden oluyor. 

Medvedev görüşmesinin ardından Başbakan Erdoğan Rusya Başbakanı Putin’le ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmede gündem ikili ticaret ve enerji projeleri. Güney Akım, Samsun-Ceyhan petrol boru hattına Rusya’nın ortak olma talebi, Mavi Akım-2 doğalgaz boru hattı, Ceyhan sıvılaştırılmış doğalgaz terminali, Tuz gölü doğalgaz depolama tesisleri ve ortak yatırım alanlarının ele alınması bekleniyor. Tek teklifin Rusya’dan geldiği Mersin Akkuyu’yu nükleer santral ihale sürecinin iptali ve yeni ihale ile ilgili gelişmeler ele alınacak. 2011’de yenilenecek doğalgaz alım anlaşmasında ‘al ya da öde’ formülünde iyileştirme talepleri de Rus tarafına iletilecek. Beyaz et ihracı ve tarım ürünleri ihracı ile ilgili yeni anlaşmaların imzalanması gündemde.

Görüşmelerin ardından Erdoğan’ın Putin’le ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Erdoğan basın toplantısından sonra Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (MGIMO) öğrencilere hitap edecek. Çarşamba akşam Türkiye’ye dönmesi beklenen Başbakan’ın Moskova ziyaretinde eşi Emine Erdoğan da yer alacak.

 

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan